Tıp

Şizofreni Hastalarına, Avatar Terapisi

Şizofreni, dünya genelinde 100 kişiden birinde bir psikiyatrik bozukluk. En yaygın belirtileri sanrılar ve işitsel halüsinasyonlardır.

Bu sesler genellikle hakaret edici, işkence ve tehdit edici şekildedir. Hastalarda sıkıntı ve endişe yaratır. İlaç tedavileri çoğu hastada semptomları azaltabilir, ancak bu halüsinasyonlardan, hastaların dörtte biri etkilenmeye devam etmektedir.

Şizofreni hastalarına yönelik deneysel bir terapide, hastaların duydukları rahatsız edici sesler, avatar yardımıyla nispeten daha tedavi edilebilir duruma getirildi.

Avatar terapisini;  destekleyici danışmanlık biçimiyle karşılaştıran randomize kontrollü araştırma yürüten bilim adamları, 12 hafta sonra avatarların işitsel halüsinasyonları veya kafa içi sesleri azaltmada daha etkili olduğunu ispatladılar.

The Lancet Psychiatry Dergisi‘nde yayınlanan çalışma, İngiltere’de yaklaşık 20 yıldır şizofreni geçiren ve bir yıldan fazla kalıcı ve sıkıntılı işitsel halüsinasyonlar yaşayan 150 hastayı içeriyordu. Bunların 75 tanesine avatar terapisi, 75 tanesine destekleyici danışmanlık uygulandı. Hastalar; seans süresince kullandıkları antipsikotik ilaçlarına devam ettiler.

 

Hastaların, duydukları seslerle kafalarında şekillenen avatarlar.

 

Avatar terapisi, altı hafta boyunca haftada bir kez 50 dakikalık seanslarda verildi. Tedaviye başlamadan önce hastalar bir terapistle sesin ne olduğu, ne söylediği, nasıl göründüğü gibi isteklerle bilgisayarlı bir simülasyon veya avatar oluşturdular.

 

 

İngiltere Maudsley Hastanesi ve King’s College London Psikiyatri, Psikoloji ve Sinirbilim Enstitüsü Profesörü Tom Craig:
“Şimdilik, bu deney ve tedavi süreci; altı aya kadar sürecek gibi görünüyor. Bununla birlikte, tedavinin sunum şeklini optimize etmek ve diğer ortamlarda etkili olduğunu göstermek için daha fazla araştırma gerekiyor.”

Diğer sağlık kuruluşlarındaki yaklaşımı araştırmak için daha fazla çalışma yapılması gerekmekte ve bu nedenle terapi henüz yaygın bir şekilde mevcut değildir. Ancak daha ileri araştırmalar başarılı olursa, avatar terapisinin dünya çapında milyonlarca psikoz hastası için tedavi yaklaşımlarını “radikal bir şekilde değiştirebileceği” öngörülüyor.

Araştırmayı finanse eden Wellcome Trust sağlık yardım kuruluşunun uzmanlarından Ann Mills-Duggan, sonuçların çok cesaret verici olduğunu belirtti ve ekledi: “Araştırmacılar, bu terapinin farklı yerlerde farklı terapistler tarafından etkili bir şekilde sağlanabileceğini ispatlayabilirse, bu yaklaşım kökten değişebilir  ve milyonlarca psikoz hastası tedavi edilebilir “

 

Kaynak:
technologynetworks
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close