TıpUzman Görüşü

Uzman Doktor Nüket Aydın Benleri (Nevus) Anlatıyor

Melanotik lezyonlar:

 –Efelid (çiller) çocuk yaş grubunda, özellikle Güneş gören bölgelerde ortaya çıkar. Sıklıkla ergenlik dönemi ve sonrasında kaybolurlar. Çiller risk grubunda olan kişiler Güneşten ciddi anlamda korunması gereklidir.

Lentigo solaris:

Özelikle beyaz tenli  insanlarda  daha çok görülür. Ancak koyu tenli insanlarda da görülebilir. Vücudun en sık Güneş alan bölgelerinde el sırtı, şakaklar, göğüs dekoltesi, omuz ve sırt bölgelerinde inatçı belirtiler verir.  Çok açık renkten çok koyu renge kadar renk değişimi gösterir.

Dermal melanositik tümörler:

Mongol lekesi: Doğum sonrası veya ilk birkaç hafta arasında ortaya çıkar. Genelde bel bölgesinde ve kalça bölgesinde grimsi ve mavi renkte bir maküldür. Teoride Down sedromu ile ilşkisi bulunmadığı kabul edilir. Tedavi gerektirmez.

Mavi nevus:

Mavi gri renkte veya mavisiyah renkte papülonoduler ile melanositik bir tümördür. Doğuştan yada sonradan ortaya çıkar. Çok büyük oranda el sırtında ve ayak sırtında yerleşir. Çok düşükte olsa istenmeyen ben hücrelerine dönüşebilirler. Takip edilmesi gereken tümörlerdir.

Ota nevus: Göz beyazında ve deride mavimsi gri renkte ortaya çıkan pigmentasyon değişikliğidir.

Ito nevus: Boyun ve sırt bölgesinde yerleşen pigmentasyon bozukluğudur.

Nevus hücreli nevuslar:

Klasik edinsel nevus

Konjenital nevus

Displastik nevus:

İntraepidermal melanositlerin atipisi ile karakterli bir nevus çeşitidir.10 yaş civarında fark edilir. 20 li yaşlara kadar lezyon sayısı artmaya devam edebilir. Olguların çoğunda çok sayıda melanositik lezyon bulunur.

Koruyucu önlem olarak, Güneşten korunma, ailenin benler ve olabilecek değişiklikler hakkında eğitilmesi, 6 ay yada 1 yıllık aralarla takip yapılması önemlidir.

Kaynak:
drnükhetaydın
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (4 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 4,75 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close