Akıllı Sistemler

Fingersound ile Kelime ve Rakamlar Parmak Ucunda

Georgia Tech araştırmacıları, harf ve sayıları parmaklarla çizmeye ve rakamların-harflerin bilgisayar ekranında görülmesini sağlayan bir yüzük geliştirdi.

Sistem; bir jiroskop ve küçük bir mikrofonla donatılmış başparmak yüzüğü tarafından tetiklenir. Kullanıcılar halkayı başparmaklarına geçirirken donanım, hareketi algılamaya başlar.

Projenin başında bulunan Georgia Tech School’dan Interactive Computing Profesörü Thad Starner:” Toplantı sırasında gelen bir telefonu, toplantının ortasında ekrana bakıp meşgule atmak bile; konuşmaları kesiyor. Ancak bu sistemle, gelen telefonu tek parmak hareketiyle, sadece x çizerek telesekretere yönlendirmek daha kolay”

Wearable computing ring allows users to write words and numbers with thumb
Araştırma ekibi bu çalışmayla; her zaman mevcut ve kullanımı kolay bir sistem oluşturmak istedi. Sistemin oluşturulmasındaki tek amaç; günlük hayatta daha rahat, günlük yaşantının bir parçası olan, her zaman el altında bulunan, giyilebilir bir uygulama olması.
 

 

 

Sistem Fingersound olarak adlandırıldı. Diğer jest tabanlı sistemler, kullanıcının havada jest yapmasını gerektirirken, Fingersound parmakları bir tuval olarak kullanıyor. Bu da sistemin, sinyali algılamak için mikrofonu ve jiroskopu kullanarak, hedeflenen bir hareketin başlangıcını ve sonunu net bir şekilde tanımasını sağlıyor.

Hareketin başlangıcını ve sonunu tanımaya yardımcı olmanın yanı sıra, hareketleri gerçekleştirirken dokunsal geri bildirim de sağlıyor. Fingersound, temas mikrofonu tarafından yakalanan sesi ve jiroskop sensörü tarafından yakalanan hareket verilerini, çoklu filtreleme mekanizmaları yoluyla gönderiyor. Sistem daha sonra, hareketin gerçekleştirilip, gerçekleştirilmediğini veya yalnızca parmakla ilişkili diğer faaliyetlerden kaynaklanan ses olup olmadığını belirlemek için, onu analiz ediyor.

FingOrbits, kullanıcının başparmaklarını avuçlarında gezdirerek, hareketin; ekranda kontrol edilmesini sağlar.

 

 

 

SoundTrak ile de; kullanıcının parmağının mutlak konumunu 3 boyutlu alanda lokalize ederek, kelimeleri veya 3 boyutlu doodle’ları havaya yazması sağlanıyor. Böylece yazılan- çizilen şekil; bilgisayar ekranına (çizildiği gibi 3 boyutlu şekilde) aktarılıyor.
 

Araştırma, bu yılın başlarında, Ubicomp‘da ve Giyilebilir Bilişim ile ACM Uluslararası Sempozyumu’nda sunuldu.

Kaynak:
dnaindia
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close