Sosyal Medya

Google’ın Yeni Android Uygulaması, Diğer Uygulamaları Kontrol Altında Tutuyor

Google, kişilerin telefonunun temel işlevlerinden veri kullanımı işlevini yönetmesine yardımcı olmak için tasarlanmış daha şık ve basit bir Android uygulaması başlatıyor.

Uygulama, Datally olarak adlandırılıyor. Verilerinizin nereye gittiğini anlamanıza ve ne kadar kullandığınıza karar vermenize yardımcı olmak için tasarlanmış. Datally, hangi uygulamaların en çok hangi verileri kullandığını ve verilerinizin tükenme saatini gösterir. Ayrıca, kendi etkinliğinize dayalı olarak veri kullanımını azaltma ve yakınınızdaki Wi-Fi şebekelerine bağlanabilme önerisinde bulunur.

Daha da önemlisi uygulamanın üst kısmında, tüm arka plan veri kullanımını durdurmanızı sağlayan büyük bir düğme var. Bu nedenle yalnızca ekranda aktif olan uygulama mobil verileri kullanabilir. Şu anda çalışan uygulamanızın ne kadar veri kullandığını size bildirmek için bir sohbet başlığı stili balonu açılır. Her bir uygulamanın arka plan verilerini kullanmasını engellemek istemiyorsanız, Datally içeri girip bir uygulamadaki veri kullanımını uygulama bazında kontrol etmenizi sağlayabilir.

Uzun süredir Android kullanıcısıysanız, Datally ilk tanıştığınızda heyecan verici görünmeyebilir. Uygulamanın neredeyse tamamı, Android‘de doğrudan oluşturulmuştur. Ancak bu özellikler ayarlar menüsünde gizlidir. Datally içinde var olmaları, işleme girdiklerinde aynı kusursuz sıralamayı sağlayacakları anlamına gelmez. Böyle önemli bir yenilikte kullanıcıların uygulamayı bulma ve kullanma kolaylıklarının daha basit oluşturulması gerekirdi.

Google Datally‘nin, sınırlı mobil bağlantıları olan ve alt düzey donanımın yaygın olduğu ülkelerde daha kullanışlı hale getirilmesine odaklandığından bu sınırlamalar dışında kalan ülkelerde yetersiz görünebilir. Uygulamada öncelik, son bağımsız uygulama, depolama yönetimi ve veri kullanımı gibi temel özelliklere veriliyor. Aynı zamanda Datally‘nin 6MB boş alana sahip olması da çok özel bir imkan.

Datally ürün yöneticisi Josh Woodward, uygulama fikrinin özellikle mobil planların göreceli olarak pahalı olduğu ülkelerde, verilerin korunması için gereken sürenin öneminden kaynaklandığını söylüyor. Delhi, Lagos ve Buenos Aires’te Woodard, ekibinin veri kullanımını önlemek için telefonlarını her zaman uçak modunda tutan insanlar gördüğünü söyledi. Bildirimleri kontrol etmek istediklerinde uçak modunu kapattılar. Tüm bilgilerin aceleyle kontrol ettiler ve sonra incelemeyi tamamladıklarında uçak modunu tekrar açtılar.

Google, geçen yazdan bu yana Filipinler’de Datally‘yi test ediyor. Şirket, şimdiye kadar 500.000’in üzerinde kullanıcısı olduğunu ve verilerin ortalama yüzde 30’unda insanları kurtarabileceğini söylüyor. Bugünden itibaren, uygulama tüm dünyaya yayılıyor. Android 5.0 veya üstünü çalıştıran herhangi bir telefonda kullanılabiliyor.

Açıkçası, telefonunuzun fazladan verileri kullanmaya gücü yetiyorsa muhtemelen bu uygulamayı kullanmak istemeyeceksiniz. Arka plan verilerini kullanmadığınızda, genel telefon deneyiminiz zarar görür.

Yalnızca uygulamalar arka planda içeriği yenileyip kullanabilecekler, ancak uygulamalar size bildirim gönderemeyecekler. (Aynı zamanda başka birine veri göndermeniz mümkün değil). Ancak, veri sınırınızı sürekli olarak görmezden geliyorsanız. Datally, sorunun nerede olduğunu bulmak için kolay bir yol gibi görünüyor.

Kaynak:
theverge
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (4 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close