Akıllı Sistemler

3D Baskılı ‘Canlı Mürekkep’ Cilt Değişiklikleri İçin Kullanılabilecek

Yapılan araştırmalarla alternatif yedek cildiniz canlı bakterilerle gömülü yeni bir mürekkeple 3D olarak basılabilecek.

Şu an elde edilen bakteri toksinleri parçalamadan vitamin sentezine kadar her şeyi yapabiliyor. Hareket ettiklerinde, yara lekeleri ve diğer tıbbi uygulamalar için yararlı selüloz adı verilen bir malzeme ipliği oluşturuyorlar. Şimdiye kadar, bakteri selülozu sadece düz bir yüzeyde yetiştirilebiliyordu. Çünkü vücudumuzun birkaç kısmı daima düzdü.

Science Advances‘de yayınlanan bir makalede, araştırmacıların bu canlı bakterileri içeren özel bir mürekkep hazırladıkları yer alıyor. Bu mürekkebin, yalnızca düz sayfalarda değil, bir T-shirt, yüz ve daireler de dahil olmak üzere şekiller üzerinde 3D baskı yapmak için kullanılabileceği açıklanıyor.

Bakteriyel selüloz artıklardan arınmış, çok miktarda su tutar ve yaralara uygulandığında yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Doğal bir materyal olduğu için vücudumuzun bunu reddetmesi pek olası değildir. Bu nedenle organ nakli yapılmadan organları taşımak ve korumak için cilt nakilleri, biyolojik sensörler veya doku zarfları yaratmak gibi birçok potansiyel uygulama mümkün olabilir.

Zor kısım selülozun yapılmasıdır. Bu zararsız bakteriler kendilerini ileriye doğru itebilmek için selüloz iplikçikleri üretirler. ETH Zürih‘te bulunan bir materyal bilimcisi Manuel Schaffner, malzemeyi yaratmak için hareketli olmalarının gerekliliğini, ancak bu hareketin 3D baskıyı zorlaştırdığını söylüyor.

3D olarak bir şey basabilmek için, mürekkebin belli bir yolla baskı merdanesinden geçirilmesi gerekiyor. Böylece mürekkebin doğru kalınlığı bakterileri dondurabiliyor.

Selüloz üreten bakteriler tarafından yetiştirilen 3D baskılı tişört.

Ekip, bakterileri canlı ve hareketli tutan bir malzeme yaratmalıydı. Elde edilen malzeme baskı için doğru özelliklere sahipti. Onların özel “yaşayan mürekkebi“, bakterilerin besin olarak kullandıkları şekerleri içermekte ve bu sayede canlı kalmaya ve selüloz üretimine devam etmektedir.

Ayrıca, parçalanan küçük bir cam boncuk da içerir. Tüm mürekkebin yeniden katılaşmadan önce bir baskı memesinden geçmesine izin verir. Dolayısıyla selülozun çoğu aslında basılı nesnenin yüzeyinde üretilmektedir. (Mürekkep basıldıktan sonra, bakteriler tekrar dolaşabilir ve oksijenden ve çevreden daha fazla yiyecek üretebilir.)

ETH Zürih‘deki karmaşık malzemeleri araştıran yazar Patrick Rühs, ekibin normal düz kağıtlardan başka şekillerde üretebildiğini söylüyor. Bu şekillerde bir cilt filmi, bir tişört ve silikon bir yüz kalıbının üstüne selüloz film üretimi dahildir.

Burada, kişilere mükemmel uyum sağlayan kişiselleştirilmiş ciltler veya iskele için çok fazla potansiyel var. Schaffner, materyalin ölçeklenmesinin kolay olması gerektiğini söylüyor. Mürekkep bileşenleri ucuzdur ve çeşitli bakteri suşlarının kültürlenmesi oldukça basittir.

Rühs ve ekibi şimdi potansiyel yenilikler üzerinde çalışıyor. Örneğin farklı özelliklere sahip mürekkepler yaratıyor. Ancak bir gün metodlarını mükemmel kılarlarsa, bakteri dolu bedenler bu görünmez organizmalarla daha da kaynaşabilecek.

Kaynak:
theverge
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close