Sosyal Medya

Facebook’tan Çocuklar İçin Yeni Uygulama : Messenger Kids

Facebook, bugün altı ila 12 yaş arası çocuklar için tasarlanmış Messenger uygulamasının yeni bir sürümünü duyurdu. Messenger Kids adı verilen yeni uygulama, bir Facebook hesabı gerektirmiyor.

Federal kanun gereği, 13 yaşın altındaki kullanıcılar yasal olarak Facebook‘a üye olamıyor. Bunun yerine, ebeveynleri çocuklarının Messenger Kids uygulamasını Facebook hesabından yönetebiliyor.

Böylece çocuğun hangi arkadaşları ve aile üyeleri ile iletişim kurabileceğini kontrol edebiliyor. Facebook uygulamayı, iOS‘ta sınırlı bir tanıtım ile bugün başlatıyor.

Facebook, uygulamanın çocuklar için istenilen amaca ulaşıp ulaşmadığını kontrol etme açısından uzun bir süreç gerektiğini açıkladı. Bir blog yazısında “Messenger Kids‘de reklam yok ve çocuğunuzun bilgileri reklamlar için kullanılamıyor. Uygulamayı indirmek ücretsiz ve hiçbir uygulama içi satın alma işlemi yapılmamakta.” denildi.

Facebook, Messenger Kids‘in Çocukların Çevrimiçi Gizliliği ve Korunması Yasası‘na (COPPA) uyacak şekilde tasarlandığını belirtti. Bu, reşit olmayan çocukları çevrimiçi sömürüye karşı koruyan federal yasadır. Bu nedenle pek çok çevrimiçi hizmet, kaydolmak için 13 yaş ve üzerindeki çocuklara ihtiyaç duymaktadır.

Facebook, yeni uygulamanın yalnızca ABD’de mevcut olduğunu ve önümüzdeki aylarda Amazon App Store ve Google Play Store‘da da kullanım alanını iOS‘un ötesinde genişletmeyi planladığını belirtti.

Messenger Kids, esas olarak Facebook‘un birçok mesajlaşma ürününde yaygın olan Snapchat tarafından popüler hale getirilmiş, eğlenceli maskeler ve filtreler ile birlikte video ve metin sohbeti sunmak üzere tasarlanmıştır.

Yeni Eğlence

Facebook, çocuklara uygun ve özel olarak seçilmiş GIF‘lerin, çerçevelerin, çıkartmaların, maskelerin ve çizim araçları kütüphanesinin içeriği süslemelerine ve kişiliklerini ifade etmelerine izin veriyor.” şeklinde açıklıyor.

Ayrıca uygulama, ebeveynlere bir çocuğun kişi listesini kontrol etme olanağı tanıyor. Daha spartan ana ekran çocuğunuzun, çevrimiçi olan ve önceden birebir sohbetler ve grup konuları bulunan onaylanmış arkadaşlarını gösteriryor.

Ebeveynler Uygulamayı kullanmak için, App Store‘dan indirip ardından Facebook kullanıcı adı ve şifresi ile kimliğini doğrulamalıdır. Ancak o zaman, bir çocuk için bir hesap oluşturulabilir. İşlem profil için yalnızca bir isim yeterlidir. Kişiler, ebeveynlerin diğer kişileri aramasına ve bulmasına izin veren uygulamanın “Keşfedin” bölümünden eklenir.

Akrabalar gibi varolan Facebook hesaplarına sahip kullanıcılar, ebeveynleri onaylanacak kontakları kontrol eden ve bir çocuk uygulamayı kullanırken çevrimiçi olarak görünen çocuklarla sohbet etmek için Messenger Kids hesapları oluşturabilir.

İlk bakışta Messenger Kids nispeten zararsız gibi düşünülebilir. Bugün çocuklar, kendi cep telefonlarına sahiptir. Geleneksel bir telefon görüşmesi, bir e-posta veya belki bir metin gönderebilirler. Arkadaşlarıyla veeakrabalarıyla iletişim kurmalarına izin veren bir dizi yöntemleri vardır.

Çocukların erişemeyecekleri sosyal ağlar Facebook, WhatsApp, Twitter ve YouTube vb. dir. Yasa koyucular, sağlam korumalar olmadan, çocukların çevrimiçi yırtıcılardan, reklamverenlerden ve diğerleri tarafından çevrimiçi ortamda istifade edileceğini düşünerek mantıklı COPPA gibi yasalar uygulamaktadır.

Messenger Kids

Şimdi Facebook, altı yıl önce başlayan ve bugünün koşullarından daha iyi bir alternatif sunduğunu iddia ederek, çocukların ürünlerinin düzenli kullanıcıları olması için bir yol çizgisi oluşturuyor.

Facebook bunun herkesçe nasıl görüleceğini anlamış görünüyor ve eleştirileri önlemek için zekice bir savunma kullanıyor. “Zor Sorular” başlıklı ayrı bir blog yazısında, Facebook‘un Kamu Politikası Direktörü Antigone Davis şöyle yazıyor: “Bugün çocuklar çok daha akıllı ve sürekli çevrimiçi paylaşım yapıyorlar. Aile paylaşımlı cihazlar kullanıyorlar. Çoğu, altı ya da yedi yaşından daha genç kullanıcı, kendi cihazlarına sahipler. “

“Araştırmalar, çocukların gençlere ve yetişkinlere yönelik uygulamaları kullandığını gösterdiğini” gösteriyor. Davis, Facebook’un 13 yaşın altındaki 1200 Amerikalı ebeveynini gözlemlediğini gösteren bir araştırma üzerine Ulusal PTA ile işbirliği yaptığını söyledi.

81’i çocuklarının sekiz saniyede bir sosyal medya uygulamalarını kullandıklarını belirttiğini söylerken, 13 yaşın altındaki çocukların her biri mesajlaşma uygulamaları kullanıyor. Facebook‘un ebeveynlere yaklaşımı oldukça hoş: Messenger Kids‘i kullanın, çünkü en azından çocuğunuzun uygulamanızla yaptığı işlemi kontrol edebilirsiniz.

Şirket çalışanları ve bu ürünün yaratıcıları iyi niyetli olabilir ve Facebook‘un kötüye kullanımını önlemek için yasal protokolleri izleyebilirler. Fakat yine de Facebook‘un çocukları hedefleyerek gelecek kuşağın peşinden gideceğini belirtmek gerekir. Messenger Kids‘in çocuk kullanıcılarının bir Facebook hesabı isteme ihtimalinin yüksek olacağını ve gelecekte bir çocuğun Messenger Kids hesabını ana uygulamaya aktarmasının daha kolay olacağını varsaymak pek de zor değil.

Sosyal ağ, yıllardır kullanıcı tabanının rakiplere kaçmasını ve daha genç kullanıcıları yakalamasını önlemek için stratejik satın almalar ve geliştirilmiş taklitçi ürünler kullandı.

Instagram ve WhatsApp alımlarını, Snapchat‘ı öldürmek için verdiği kapsamlı hareketleri ve Facebook‘un şöhretini bilen bir grup mesajlaşma uygulaması. Aynı zamanda Houseparty‘nin devam eden klonlaması altı yaşındaki çocuklar için geçerli bir mesajlaşma ürününe sahip değil. Facebook, şu anda olumsuzluklarına bakmaksızın böyle bir hizmet başlatmaktan mutluluk duyuyor.

Kaynak:
theverge
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close