Bilgisayar

Dünyanın En Güçlü Bilgisayar GPU’su : Nvidia Titan V

Nvidia kartları, çalışan makine öğrenme iş yükleri için fiili standarttır ve bugün,line-up kategorisine başka bir ileri teknoloji hesaplama merkezli bir kart ekledi: Titan V. Nvidia Volta mimarisine dayanan bu kart, 110 teraflop hesaplama gücü sağlayabilen 815 mm2 çipte 21.1 milyar transistöre sahip.

12GB HBM2 belleğe sahip olan kart 2999 dolar fiyatla satışa sunulacak. Bununla birlikte, kullanıcılar
“sadece” 1.299 dolara satılan kartın öncüsü olan Titan Xp‘e kıyasla ham gücünde 9 kat artış görecekler.

Burada dikkat çeken, bu kartın aslında Nvidia‘nın en güçlü kartı değil. Bu onur yaklaşık 10.000 ABD Dolarına satılan 112 teraflop‘luk Tesla V100‘e ait. Nvidia‘nın PC‘ler için en güçlü GPU‘su.

Titan V‘de hem daha az bellek hem de azaltılmış bellek veri yolu genişliği özelliği bulunsa da, Titan V ile V100 kartlarının çekirdeğinde V100 GPU da dahil olmak üzere iki özellikte görülüyor.

Titan V

Titan V‘in piyasaya sürülmesi biraz sürpriz oldu. Nvidia CEO’su Jen-Hsun Huang’ın NIPS konferansı açılışında “Tam donanım beklenmiyordu. Volta için vizyonumuz, yüksek performanslı bilgisayar ve AI‘nın dış sınırlarını zorlamaktı.

Yeni işlemci mimarisi, talimatları, sayısal biçimleri, bellek mimarisi ve işlemci bağlantılarıyla yeni bir yer açtık. TITAN V ile Volta‘yı tüm dünyadaki araştırmacılar ve bilim adamlarına sunuyoruz. Onların atılım keşiflerini görmek için sabırsızlanıyorum. “dedi.

Bu kartla PUBG oynamaktan mutluluk duyabilirken (bilimsel simülasyonları çalıştırmak için bu türden paralel işlem gücüne ihtiyaç duyan veya makineyi inşa etmek isteyen araştırmacılar için çok fazla standart bir PCI-E video kartı ) Öğrenme modelleri (ya da elbette ki kripto para birimleri için kullanabilirsiniz.). Ayrıca Titan V, makine öğrenme iş yüklerini hızlandırmak için optimize edilmiş 5120 Cuda çekirdeği ve ilave 640 tensör çekirdeğe sahiptir.

 

Kaynak:
techcrunch
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close