Akıllı Sistemler

Güç Desteği Olmadan Wi-Fi İle İletişim Kurabilen 3D Basılı Nesneler

Washington Üniversitesi’ndeki araştırmacıların en son çalışması ile, 3D baskılı plastik aygıtlar herhangi bir pil veya elektronik bağlantı olmadan kablosuz bir ile etkileşime girebilecek. “Baskılı Wi-Fi” olarak adlandırılan bu teknik, RF alıcıları ile iletişim kurabilen basılı kablosuz sensörlerin üretilmesi içinde fırsat oluşturuyor.

Seattle Times, Paul Allen Okulları Ağları ve Mobil Sistem Laboratuarının bir ürünü olan proje hakkında daha fazla açıklama getiriyor. Ulusal Bilim Vakfı, Alfred P. Sloan Kardeşliği ve Google tarafından finanse edildi. Bir 3D yazıcı tarafından oluşturulan plastik cihazlar, anten olarak kullanılan bir plastik ve bakır filamanı içeriyor.

Nesneler, bir akıllı telefon veya dizüstü bilgisayar tarafından algılanıp çözülebilen bir diziyi tetiklemek için dişlilerin ve yayların mekanik hareketini kullanıyor. Nesnedeki düğme açılıp kapandığında, metal anten bir Wi-Fi yönlendiricisindeki ortam sinyallerini yansıtıyor veya emiyor.

Projede lisansüstü öğrenci olan Justin Chan, sinyalleri bir fener ışığı ile karşılaştırdı. Metal anten temelde ışığı saptıran veya yansıtan bir ayna olup mesajı çözen bir alıcıya mesaj gönderiyor.

Vikram Iyer yapılan buluşu; “Amacımız evinizdeki 3D yazıcınızdan çıkan bir şeyler oluşturmaktı. Diğer cihazlara faydalı bilgi gönderebilmekti. Fakat en büyük zorluk, sadece plastik kullanarak WiFi ile kablosuz iletişimi nasıl kuracağımızdı?” diye açıklıyor.

Yukarıdaki 3 boyutlu baskılı ek, ne kadar çamaşır deterjanı kullanıldığını algılar ve şişe azaldığında otomatik olarak sipariş verir.

Örnek olarak, cihazınıza bağlı bir plastik şişe çamaşır deterjanı tanımlanıyor. Sensör, deterjan kullanılırken kabın içinde kalan miktarını algılayabiliyor. Yardımcı profesör Shyam Gollakota, “Tide şişesine deterjan döktüğünüzde, dişlilerin dönme hızı size ne kadar deterjan aktığının bilgisini aktarıyor. Deterjan akışı belli bir miktarın altına düştüğünde, daha fazla sipariş vermek için Amazon uygulamasına otomatik olarak bir mesaj gönderebiliyor.” dedi.

Laboratuvar, akü barındırmayan bir akıllı telefon veya FM radyo sinyallerini yayınlayan bir poster veya verileri depolayan akıllı kumaşlar gibi yüksek teknolojili bir dünyada mevcut olabilecek düşük teknoloji projeleri oluşturma geçmişine sahiptir.

Bazı mezunlar, çok az enerji kullanarak veya ideal olarak hiçbir güç kullanmadan bağlanmayı amaçlayan kendi şirketleri Jeeva Wireless‘ı bile başlatmışlardır.

Ekip, teknolojiyi, kullanmak isteyen herkes için özgür kılıyor. İnsanlar, prototip tasarımlarıyla hayal bile edemeyecekleri oluşumları bulabilecekler.

Ekip üyelerinden Chan, “Kesinlikle çok çok güzel şeyler ortaya çıkıyor.” dedi.

Kaynak:
digitaltrends
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 4,50 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close