Astronomi ve Uzay

Google ve NASA’nın Gizemli Yeni Uzay Keşfi

Uzay Bilimi Bölümü Araştırmacı liderleri, Güneş Sistemimizin ötesinde başka Dünyalar arama çalışmalarında elde ettikleri bulguları açıklamak için takım oluşturuyor.

NASA, perşembe günü Kepler Uzay Teleskobu‘ndan gezegen avcılığı alanında yapılan son duyuruyu açıklamak için biraz alışılmadık bir basın konferansına ev sahipliği yapacak.

Kepler, Güneş Sistemimizin ötesinde yüzlerce gezegen buldu. Ancak Google‘ın bu hafta yapacağı duyuru bilim dünyasındaki ortak noktayı paylaşacağı farklı bir duyuru olacak.

Uzay ajansından yapılan açıklamada, “Araştırmaların, Google‘ın makine öğrenimini kullanan araştırmacılar tarafından yapıldığı”  bu atılımın “Keplerin verilerini analiz etmenin yeni yollarını gösterdiği” belirtiliyor.

NASA Basın toplantısında Google AI ve Google Brain‘in mühendislerinden Christopher Shallue, NASA bilimadamları, Kepler ekibi ve Texas Üniversitesi’nden NASA Sagan Üyesi Andrew Vanderburg yer alacak.

Yeni Gezegenler

Yapılan keşiflerin tamamı perşembe gününe kadar açıklanmayacak. Ancak Kepler‘in araştırmalarında  bazı yeni uzak gezegenlerin ortaya çıkması ihtimali her zaman var.

Shallue ve Vanderburg, yeni gezegen adaylarını bulmak için geleneksel analiz yöntemleri kullanıldığında  sonuç olumsuz olduğundan,  başarıya ulaşmak için  Kepler verilerinde (PDF bağlantısı) kullanılarak yapılan bir çalışma üzerinde  işbirliği yapıyorlar.

Dolayısıyla belki de yapay zeka yardımıyla yeni bir gezegen avı devri hakkında bir şeyler duymayı umuyoruz. Sadece Google‘ın A.I.‘nın bekleyip beklemediğini göreceğiz. Aynı zamanda Güneş Sistemimizin ötesinde birçok dünyada yabancı hayat belirtileri tespit etmeyede yardımcı olacaklar.

Kaynak:
cnet
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 4,67 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close