Tıp

Vücudumuzdaki Koku Gücü, Omurilik Yaralanmalarına Umut Kaynağı Oldu

İki Birleşik Tedavi

Bristol Üniversitesi‘nden araştırmacılar PLOS ONE‘de yayınlanan araştırmalarında omurilik (spinal kord) yaralanmaları için sinirlerin yeniden oluşturulmasına ve potansiyel olarak hastaların yaşam kalitesini iyileştirmeye yardımcı olabilecek yeni bir tedavinin umut verici sonuçlarını paylaştı.

Yeni terapi, omurilik (spinal kord) hasarının yol açtığı skar oluşumunu gidermeye yardımcı olan bir molekülü salgılamak üzere modifiye edilmiş hücrelerin transplantasyonunu içeriyor. Bu skar, sinirlerin yeniden büyümesini sınırlayabilir, böylece bir hastanın iyileşme potansiyelini büyük ölçüde engeller.

Önceki çalışmalar, kondroitinaz ABC (ChABC) enziminin, omurilik (spinal kord) yaralanmalar için ilaç tedavilerinin bir parçası olarak kullanıldığında sinirin yeniden büyümesini arttırmada etkili olduğunu göstermiştir. Ne yazık ki, enzim enjekte edildikten sonra uzun ömre sahip değildir. Bu, hastaların etkili olabilmesi için tekrarlanan tedavilere tabi tutulması gerektiği anlamına gelir.

Koku yapabilen hücreler, koku duyusunu korumak için bir kişinin yaşamı boyunca kendilerini yenileme ve onarma yeteneğine sahiptir. Hücrelerin bu yeteneği, bir molekülün ömrünü uzattığı zaman bu hücreleri genetik modifikasyon için ideal hale getirir.

Bristol Üniversitesi ekibi bu yeni tedavide, omurilik (spinal kord) yaralanmalarının tedavisinde ChABC salınımını uzatmak için koku alma hücrelerinin bu kabiliyetini kullanıyor.

PLOS ONE‘de yayınlanan araştırmaları için, araştırmacılar farelere ChABC salgılamak üzere genetik olarak modifiye edilmiş köpek koku alma hücrelerini enjekte etti. Transplantasyondan sonra ChABC‘nin başarılı bir şekilde salgılanmasını ve bazı skarların giderilmesini gözlediler. Ayrıca başarılı bir sinir rejenerasyonunun belirtilerini kaydettiler.

Bu tedavi yöntemi devrim niteliğinde, ancak etkililiği belirlemek için daha fazla test gerekiyor.

Bristol Medical School Kıdemli Öğretim Görevlisi olan ve aynı zamanda  çalışma ekibinin bir parçası olan Liang-Fong Wong, bir haber bülteninde “Bu başlangıç sonuçları ümit verici görünse de, genetik olarak modifiye edilmiş hücrelerin uzun vadeli sağkalımını belirlemek ve yürüme kurtarma veya kontinansın düzeltilmesi gibi fonksiyonel iyileşmeyi değerlendirmek için, bu hücre transplantasyonlarının test edilmesi  gereklidir. Testin başarısı daha fazla kronik yaralanma modelinin denenmesi ile artacaktır ” dedi.

Fare testlerinde ümit verici gelişmeler, tedavinin diğer hayvanlara ve nihayetinde insanlarada uyarlanabileceğini gösteriyor.

Yenilenen Umut

Bir omurilik (spinal kord) yaralanmasından sonra fonksiyon kaybını düzeltmeye yardımcı olmak için giderek artan sayıda potansiyel tedavi çalışmaları sürüyor. Bu çözümlerin birçoğu büyük umut verse de, etkinliklerini ve güvenliğini ispatlamak için daha fazla test gerekiyor.

Sinirbilimi, tıbbı ve hatta robotik alanlarındaki bilimsel yenilikler, omurilik (spinal kord) yaralanmalarının deneklere verilmesini sağlıyor ve iyileşme umudu yenileniyor.

Louisville Üniversitesi Kentucky Spinal Kord Yaralanması Araştırma Merkezi (KSCIRC) araştırmacıları, motosiklet kazasında omurilik (spinal kord) hasarına maruz kalmış 28 yaşındaki bir hasta üzerinde yakın zamana kadar gönüllü olarak yapılan çalışmayı zorunlu olarak test etti. Hasta yapılan tedavi ile  eski haline geldi. Araştırmacılar tedavide, potansiyel olarak yaşamı değiştiren sonuçlar sunmak için, yeni teknolojiyi yerleşmiş bilim omurga üzerindeki bir implant ile elektrik stimülasyonu ve geleneksel rehabilitasyon teknikleri ile birleştirdi.

Bu arada, Rush Üniversitesi Tıp Merkezi’nden umut verici bir terapi, felçli altı hastanın dördünde motor fonksiyonunu düzeltmeyi başardı. Bu hücre tedavisi on yıllar süren kök hücre araştırması üzerine kuruludur. Omurilik (spinal kord) yaralanma tedavileri için umut vaat eden bir çalışma alanıdır.

Bunun gibi araştırmalar omurilik (spinal kord) yaralanmaları ile yaşayanlar ve sevdikleri için büyük bir umut kaynağı olabilir. Tedavide  yıkıcı bir anın sona erme hedefi şiddetli bir motivasyon kaynağıdır.

 

Kaynak:
futurism
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close