Elektrik-Elektronik

Araştırmacılar, Elektrikli Cihazları Çalıştırmanın Yeni Yollarını Keşfetti

Alberta Üniversitesi mühendislerinden oluşan bir ekip, boru hatlarından tıbbi implantlara kadar her şeyi izleyen el cihazlarını veya sensörleri şarj edebilen elektrik gücü üretmek için yeni bir yol geliştirdi.

Bu keşif, triboelektrik nanogeneratörler olarak adlandırılan cihazlarda, yüksek yoğunluklu bir DC üreten yeni bir dünya standardı oluşturdu. Akım diğer araştırma ekipleri tarafından üretilen düşük kaliteli AC akımları üzerinde büyük bir gelişme olarak nitelendirilebilir.

Kimya mühendisliği profesörü Thomas Thundat’ın denetiminde çalışan bir doktora öğrencisi olan Jun Liu, bu küçük jeneratörleri atomik kuvvet mikroskopu adı verilen bir cihaz kullanarak araştırıyordu. Bir nesneyi “hissetmek” için küçük bir konsol kullanarak atom seviyesinde görüntüleri görebilirsiniz.

Aynı şekilde parmağınızı üzerinde gezdirerek bir nesne hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Liu, numuneye elektrik uygulayacak bir düğmeye basmayı unuttu. Ancak yine de materyalden gelen bir akım gördü.

Bir teori, bir anormallik ya da teknik bir sorun sonucu oluşabilir.  Fakat Liu bir halının içinde deneme yaparken, malzemedeki mikroskop sondasının sürtüşmesine neden oldu. Sanki halının arasında dolaşırken birine dokunup onlara şok veriyor gibiydi.

Alberta Üniversitesi araştırmacı Thomas Thundat ve doktora öğrencisi Jun Liu, tribo elektron nan jeneratörlerinin geliştirilmesinde büyük ilerleme kaydettiler.

Bir yüzey boyunca hareket eden mikroskop konsolu mekanik enerjisi bir elektrik akışı oluşturabilir. Fakat, tüm enerjiyi bir patlamada bırakmak yerine, bir U Takımı, sabit bir akım üretti.

Liu, “Birçok diğer araştırmacı prototip aşamasında güç üretmeye çalışıyor. Ancak performansları, elde ettiği yoğunlukla sınırlıdır .” dedi.

Araştırmacılardan Thundat. “Şu ana kadar, diğer ekiplerin yapabileceği şey çok yüksek voltaj üretmekti. Ancak akım üretiminde Jun’un keşfettiği şey, sürekli yüksek akım akışı elde etmek için yeni bir yol.” dedi.

Keşif, nanometre jeneratörlerinin, nanometre hareketine ve titreşime dayanan elektrikli cihazlar için güç elde etme potansiyeline sahip olduğu anlamına geliyor. Örneğin bu bir motor, karayolundaki trafik hatta bir kalp atışı olabilir.

Köprüler veya boru hatları gibi yapıların fiziksel gücünü, motorların performansını veya giyilebilir elektronik cihazları izlemek için kullanılan sensörlerden başka pek çok uygulamalarla teknolojiye yeni yollar açabilir.

U Bulguları, Nature Nanotechnology dergisi‘nin son baskısında yer almaktadır.

Kaynak:
phys
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 4,67 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close