Bilim

Game Of Thrones Dünyası’nın İklim Modeli

Bilim insanları TV dizisi Game Of Thrones Dünyası’nda gerçekleşebilecek olası iklim değişiminin hangi kıtaları ne şekilde etkileyebileceği ve bölge halkının nelerle karşı karşıya kalabileceğini öngören ilginç bir modelleme oluşturdu.

Game of Thrones Dünyası’nda bilinen dört kıtadan birinde yaşayan Westeros savaşçı halkını; uzun süren, çetin kış şartları korkutur. Ancak; muhtemelen karbondioksit akışının atmosfere salınımıyla açığa çıkacak olan küresel ısınma ihtimali daha da korkutucu olurdu.

Bristol Üniversitesi İklim Bilimcisi Dan Lunt’un yayınladığı bir araştırmada Game Of Thrones Dünyası’na uygun bir İklim Model’i (karbondioksit ikilemesi) gösterildi. Sonuçlara göre; seviyeler yüzyıllık bir süreç zarfında iki katına çıkarılırsa; gezegendeki ortalama sıcaklığın 2 Santigrat Derece’ye (3.5 Fahrenheit) kadar ısınacağını gösteriyor. Bu tip bir İklimsel Kayma, gezegenin bazı bölgelerini yaşanmaz hale getirecek ve yıkıcı doğal afetlere yol açacaktır.

Lunt: “İklime sadece tek bir yerden etki ettiğimizde, her bir parçası da değişecektir.” Bu yüzden Lunt; fantastik dünyaların gelecekteki iklimleri üzerine modelleme yapılmadığında; Dünya’da yaşanacak atmosfer değişimlerinin etkilerini görmek için, geçmişteki iklim değişikliği ve etkilerinin mekanizmalarını araştırıyor.

Lunt: “Fantastik bir dünyada iklim değişikliğini taklit etmek  dev bir adım değil. Karbon dioksit gazlarının; güneşin dünyadaki yansıyan ısısını yakaladığı için, iki santigrat derecelik bir ısınma bile; ortaçağ temalı gezegenin çevresindeki farklı bölgelerinde şiddetli yağmur, sel, fırtına dalgalanmaları ve kuraklık gibi aşırı olaylara yol açar.

Dan Lunt/University of Bristol

Normalde karbondioksit miktarını ikiye katladığınızda, sıradışı olayların artmasına yol açarsınız.  Sistemde; her şey değişecek kadar birbirine bağlıdır.”

Seven Kingdoms’ın halkları için bu ısınmanın önemli sonucu da; kuzeyde buz gibi iklime karşı ayakta kalabilen kötü niyetli White Walker’lara ev sahipliği yapıyor olması.

Lunt: “White Walker’lar açısından bu büyük bir değişiklik olacak. Bu değişiklik onları daha da kuzeye itecektir.”

Westeros halkı için, bu durum iyi. Böylelikle; birincil amaçları insanları yok etmek olan White Walker’ları, kuzey kutbuna yakın bir yerde sıkıştırabilecekler.

Dan Lunt/ University of Bristol

Ancak Lunt’un öngörüsü; iklim değişikliğinden ötürü kazananların ve kaybedenlerin olması ve örneğin Dawn Ülkesi’nin güney bölgelerinin yaşanamayacak kadar ısınacak olması.

Cersei Lannister’ın evi King’s Landing’in altyapısı ve gösterişli kaleleri de bu durumda kurtarılamayabilir. Lunt’a göre King’s Landing deniz seviyesinin yükselmesi gibi bir sorunla da mücadele edecektir.

Bilinen sadece dört kıtası olan bir gezegen üzerinde modelleme yapmak kolay bir iş değil. Neyse ki, en azıdan bu tanınmış fantezi dünyasının iyi hazırlanmış haritaları var. Game Of Thrones kitaplarında; hangi alanların merkezin veya ekvatorun yakınında olduğu açıklanıyor. Buradan hareketle Lunt, farklı alternatiflere sahip olmadığı için, diğer kıtaları kendi oluşturmuş.

Ayrıca Lunt bu modelleri sadece bir yüzyıl için uyarlamak zorunda kalmış. Bu yüzden daha geniş bir zamanı düşünecek olursak; ısınma etkileri Seven Kingdoms üzerinde çok daha büyük felaketlere yol açacağını gösteriyor.

Modeller tamamlandıktan sonra; sonuçlara göre ortada yaşanabilecek çok az bölgelerin kaldığı gözlemlenmiş. Böyle bir İklim Değişikliği sonucunda; Lunt’a göre yaşamak isteyeceği yer; tüm Stark ailesinin kan gölüne çevrildiği Westeros Kıtası…

Lunt: “Orası iyi görünüyor”…

 

Kaynak:
mashable
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close