Bilim

Yarım Asırlık Entomoloji Müzesi Böcek Bilimine Işık Tutuyor

Erzurum’da, Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümünde yarım asırdır yurt içi ve yurt dışından toplanan böceklerden oluşturulan ve 50 bin böceğin yer aldığı Entomoloji Müzesi, böcek bilimine ışık tutuyor.

Kentteki böcek çeşitliliğini ortaya çıkarmak için 1966 yılında üniversite bünyesinde kurulan Müze‘de, Türkiye’nin çeşitli yerleri ve farklı ülkelerden getirilen 20 bini teşhis edilmiş 50 bin tür böcek bulunuyor.

Müzede, aynı zamanda keşfedildikleri yörenin ismi verilen ve dünya literatüründe yerini alan 30’un üzerinde de böcek türü mevcut.

Uluslararası Böcek Müzeleri Arasında

Entomological Museum of Erzurum Turkey” adıyla uluslararası böcek müzeleri arasına giren Müze‘de, yurt içinin yanısıra yurt dışından da gelen bilim insanları araştırmalar ve proje çalışması yapıyorlar.

Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erol Yıldırım yaptığı açıklamada, yarım asır önce kurulan Müze‘de söz konusu bölümde görev yapan akademisyenlerin yanı sıra kendisinin de yaklaşık 30 yıllık çabasıyla topladığı böcek türlerinin muhafaza edildiğini söyledi.

“1 Milyon 650 Bin Hayvan Türüne Ait 1 Milyon 80 Bin Böcek”

Yıldırım, Müze‘nin böcek meraklıları için iyi bir veri bankası olduğunu dile getirdi. “Şu an Müzemizde 50 bin civarında böcek türü var. Bunların 20 bini teşhis edilmiş, 30 bin kadarı da  teşhis edilmeyi bekliyor. Türkiye’nin en büyük böcek müzesi Erzurum’da bulunuyor” dedi.

Prof. Dr. Yıldırım, dünyada 1 milyon 650 bin hayvan türü bulunduğunu ifade ederek, bu sayının 1 milyon 80 binini böceklerin oluşturduğunu belirtti.

Kaynak:
ntv
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (4 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 4,75 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close