Akıllı Sistemler

İşitme Engelliler Mobil Eldiven İle İletişim Kurabilecek

Konya Selçuk Üniversitesi (SÜ) öğrencisi iki genç tarafından işitme engellilerin iletişim kurmasını kolaylaştırmak amacıyla tasarladıkları mobil “Konuşan Eller” isimli eldiven oldukça dikkat çekiyor.

Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü yüksek lisans öğrencisi Uğur Mutlu Kalaycı ve Fatma Kevser Aslan, işitme engellilerin  hayata daha rahat adapte olabilmelerini sağlamak amacıyla bir dizi çalışma başlattılar. Öğrenciler bir yılın sonunda Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’ndan (TÜBİTAK) aldıkları destekle işaret dilini sese ve yazıya dönüştürebilen “Konuşan Eller” isimli eldiveni tasarladılar.

İşaret Dili Telefon Yazılımında

Eldivenin parmaklarında bulunan sensör, yapılan hareketi algılıyor ve bluetooth cihazı, bu işaret dilini android yazılıma sahip akıllı telefona gönderiyor. Telefonda tanımlı uygulama da işaret dilini sesli ve yazılı olarak kişiye gösteriyor.

Tam kapasite batarya ile bir gün boyunca çalışabilen eldiven, bin kelime ve yüza cümleyi hafızasına kaydedebiliyor.

Öğrencilerden Uğur Mutlu Kalaycı, eldiveni işitme engellilerin günlük hayatta daha kolay kullanabilmesini sağlamak amacıyla mobil olarak tasarladıklarını söyledi.

Uygulamayı da Öğrenciler Yaptı

Konuşan Eller’in çift eldivenden oluştuğunu belirten Kalaycı, şunları iletti. “Eldiveni her iki el için iletişim kurmakta zorlanan işitme engelliler için tasarladık. Parmaktaki sensör sayesinde kişi belirlediği bir işareti tanımlamak istediğinde 3 saniye gibi kısa sürede hafızasına kaydediyor. İşaret her yapıldığında telefonda bulunan uygulama, yazılı ve sesli olarak mesajı gösteriyor.”

“Benzerlerine göre çok daha fazla kelime kapasitesine sahip ve çift eldiven için tasarlanan telefon uygulamasını da oluşturduk . Uygulama mobil olarak kullanılıyor, yani herhangi bir yere ya da bilgisayara bağlanmıyor. Ayrıca eldivene normal işaret dilini tanımlayabildiğimiz gibi belirlediğimiz başka bir işareti de hafızasına kaydedebiliyoruz.

Her Yerde Kullanım Kolaylığı

Kalaycı, benzer eldivenlerin bilgisayara bağlı şekilde çalıştığına dikkati çekerek, “Bilgisayarla kullanım kişi için pek kullanışlı olmuyor. Ancak Konuşan Eller’de telefon bağlantısı olduğu için kullanıcı bunu dışarıda rahatlıkla kullanılabiliyor.” dedi.

İşitme engellilerin eldiven sayesinde işine gidebileceğini ve zorluklarla karşılaşmadan rahat iletişim kurabileceğini aktaran Kalaycı, eldivenlerin dünyanın her yerinde kolaylıkla kullanılabileceğini ifade etti.

Kalaycı, sensörler geliştirildiği takdirde eldivenin kelime kapasitesinin artabileceğini dile getirdi.

Kaynak:
ensonhaber
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close