Akıllı Sistemler

EEG Kulaklık Ruh Halinize Göre Müziğinizi Değiştirebilir

Beyin dalgalarının ölçülmesi artık daha kolay. Bir Imec kulaklıklı mikrofon seti, beyin dalgalarınızı ölçerek düşündüğünüz istekleriniz doğrultusunda belleğinizi artırabilir. Oyun oynarken video oyunlarınızı değiştirebilir veya size bir tutum ayarlaması yapabilir.

Elektroensefalografi (EEG) teknolojisi ile tanıştıysanız, muhtemelen bir grup elektronu bir deneğin  kafatasına bağlayarak beyin dalgalarını araştıran bilim adamlarıyla ilgisi olduğunu da bilmelisiniz. Artık Avrupalı araştırmacılar, teknolojiyi laboratuardan ayıracağını düşündükleri bu tür araştırmalara yöneliyorlar.

CES 2018 teknoloji fuarında, Imec adlı bir Belçika teknoloji merkezi, duygularınızı ölçen çok daha basit bir EEG kulaklık setini teşhir ediyor.

Bu kulaklık seti terapinize yardımcı olabilir, oyun oynarken video oyununuzu değiştirebilir, öğrenirken hafızanız gelişir, hatta müziğinizi ruh halinize göre değiştirebilir.

Belçika’daki Imec araştırma merkezi EEG kulaklık seti beyninizin önünden gelen sinyallere dayalı olarak ruh halinizi değerlendirebilir ve doğru müziği çaldığınızda hissettiğiniz değişime göre müziğinizi belirleyebilir.

Yapay Zeka Teknolojileri

Imec, “Müzik çalınmasının bütünleştirilmesiyle, sistem yalnızca kulaklığı kullanan kişinin duygularını ölçmekle kalmıyor, aynı zamanda duygularını da etkiliyor” dedi. Sistem yapay zeka teknolojisini kullanarak kullanıcının anlık duygusal durumunu anında tespit ediyor.

Dijital çağda duygular  giderek daha fazla nicelenir. Microsoft‘un yüz tanıma teknolojisi, insanların duygularını değerlendirebilir.

Analiz araçları, Twitter ve Facebook kullanıcılarının ürünlere yönelik duygularını ölçebilir ve ses değerlendirme yazılımı, rahat veya canlı olduğunuza göre farklı müşteri hizmetleri temsilcilerine yönlendirebilir. Başta biraz ürkütücü gelebilir, ancak diğer insanlarla etkileşim kurarken daima bilinçsizce yaptığımız şey budur.

Imec, yeni nesil mikroişlemci imalatında patikalar üretmek için bir konsorsiyum olarak başlamıştı. Hala Leuven, Belçika’daki merkezin çekirdek bir faaliyetidir. Sağlık teknolojisi de dahil olmak üzere diğer alanlara da çeşitlenmiştir.

Kaynak:
cnet
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 4,67 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close