Sosyal Medya

Skype’tan Uçtan Uca Şifrelemeli Yeni ‘Özel Sohbetler’

Microsoft, Skype için yeni bir özellik test ediyor. Open Whisper Systems tarafından Endüstri Standardı Sinyal Protokolü kullanılarak gerçekleştirilen güvenli uçtan uca şifreli sohbet görüşmeleri.

Şirket, bugün bir blog yazısında “Özel Sohbetler” adlı deneysel özelliği duyurdu. Kullanıcılar yalnızca, aynı Insider derlemesindeki diğer kişilerle özel sohbete başlayabilmelerine rağmen, Windows, Mac, Linux, Android veya iOS‘ta beta Skype Insider (sürüm 8.13.76.8) çalıştıran herkes tarafından kullanılabilir. Şifreleme, sohbet, dosyalar ve sesli mesajları kapsar. Ancak sesli veya görüntülü çağrıları kapsamaz.

Güvenli Çevrimiçi Sohbet

Skype hali hazırda iletişim kanalının kendisini koruyan bir dereceye kadar şifreleme sunuyor. Ancak uçtan uca şifreleme daha güvenlidir. Bu şekilde şifreleme İletilerin içeriği yalnızca gönderen ve alıcı tarafından okunabilir anlamına gelir.

Her ne kadar uçtan uca şifreleme kullanılsada veriler sadece Microsoft‘un sunucularına ait olmazlar. Bu, tabii ki bu verilerin başka yollardan ele geçirilemeyeceği anlamına gelmez. Ancak çoğu çevrimiçi sohbet yönteminden daha güvenlidir.

Windows, özelliği ana Skype yapısına dahil ederse, Facebook‘un Messenger, Apple‘ın iMessage ve WhatsApp gibi sohbet platformlarına uçtan uca şifreleme sunarak katılacaktır.

Bununla birlikte eleştirmenler, Facebook‘un Özel Sohbetlerini kendi uygulamalarında olduğu gibi, bu fazladan güvenlik seviyesinin, devre dışı bırakılmayı tercih etmediğini belirtiyor. Bunun yapılması daha az kullanıcıya ulaşacağı anlamına geliyor. Yine de, yalnızca beta aşamasında Microsoft‘un güncellemesi gerçekleşirken henüz vaktiniz var.

Kaynak:
theverge
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close