Robotik

Ocado’nun İşbirlikçi Robotu Seri Üretime Uygun Gelişimi Yakaladı

ARMAR-6 prototip robotu, insanlara öngörülen senaryolarda temel bakım görevleri konusunda yardımcı olabilecek şekilde tasarlandı. Ancak bu görevi yerine getirebilmesi için daha akıllı olması gerekiyor.

Ocado firması, mühendislerin fabrikalarındaki mekanik arızaları gidermesine yardımcı olabilen özerk bir insan robotu yaratmaya bir adım daha yaklaştı. Firmanın en son robotu olan ARMAR-6, insan görünümlü bir gövde, sekiz serbestlik derecesine sahip kollar, içinde birşeyleri tutabilen eller ve kameralar ile kaplı bir başlığa sahip. Ancak bacakları yok. Onun yerine hareket etmesini sağlayan geniş bir tekerlekli tabanı var.

Ocado Teknoloji Robotik Araştırma Ekibi Lideri Graham Deacon “Hedef, robotun teknisyenin niyetini ve zamanında doğru noktada çipli içeriğe karar verebilmesini sağlamasıdır” diyor. Robot insan işçilerinin yerini alacak şekilde tasarlanmamakla birlikte, şirketin otomatik depolarının içinde çalışıyor.

Bu amaçla, ARMAR-6’nın insan ve nesneleri algılayıp tanımasına yardımcı olmak için başında üç kamera sistemi yer alıyor. Bu sistemler konuşma, tanıma ve komutları anlamasına yardımcı olmak üzere tasarlanmış. ARMAR-6 elleri ile nesneleri alıp tutabiliyor.

Günümüzde robot hala bir prototip ancak bu noktaya gelebilmesi iki buçuk yıl aldı. Dört Avrupa üniversitesi AB Horizon 2020 projesi kapsamında her biri sistemi mükemmelleştirmeye çalışıyor.

Perakendeciler hali hazırda depo operasyonunun büyük bölümlerini otomatikleştirdiler. Birmingham yakınlarındaki 90.000 metrekarelik Dordon deposunda, 35 kilometrelik bir taşıyıcı bandı karşısında, her seferinde yaklaşık 8000 kasa dolaşıyor. Bununla birlikte, bileşenlerin patlama riski var  ve bakıma ihtiyaç duyabilirler. Burası ARMAR-6 robotunun gelecekteki sürümleri için uygun olan yerler arasında.

Deacon “Bir bakım teknisyeni, robotun taşıyıcı bant altından bir panel almasına yardımcı olması için bir ses komutu gönderebildiğini” açıkladı.

Bunu yapmak için, robot görev yerini bulmalı ve doğru pozisyona geçmelidir. “Robot bandın altına giriyor, paneli destekliyor ve teknisyen vidaları geri alabiliyor. Teknisyen ve robot iş bittiğinde paneli birlikte alabiliyor” dedi.

Üzerinde çalışılan diğer eğitim görevleri, bir püskürtme şişesi bulmak, toplatmak ve bir insana aktarmayı içeriyor. Deacon “Şu anda, öngördüğümüz sıralama bu.”

Fakat asıl amaç, robotun bakım görevinde teknisyenin nerede olduğunu fark edebilmesi ve teknisyene yardımcı olması için yapması gereken şeyin davranışsal repertuarından anlayabilmesi” diyor.

Ocado‘nun humanoid projesi, Secondhands bayrağı altında çalışıyor. EPFL, Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü, Sapienza Università di Roma ve University College London’daki mühendislerden ve bilgisayar bilimcilerinden oluşuyor. Her üniversite ARMAR-6 sisteminin bireysel unsurlarını geliştirdi.

Firma, ilk olarak 2015 yılında işbirlikçi robot için iddialı planları ortaya koydu. O zamandan beri, bir dizi robotik projede çalıştı. En son, emme kullanarak nesneleri alabilen robot kolunu ortaya koydu. Geliştirilen tutucu kol, şirketin fabrikalarında binlerce farklı ürünün kaldırılması ve kullanılması şekilde planlanıyor.

 

Kaynak:
wired
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (4 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close