Otomotiv

Tamamen Güneşle Güçlendirilmiş Otomobiller 2019’da Yola Çıkıyor

Güneş enerjisiyle çalışan otomobiller, birçokları tarafından imkansız bir hayal olarak düşünülmüştür. Ancak, 2019 yılında piyasaya çıkacak olan tamamen güneş enerjisi ile çalışan bir araç olan Lightyear One‘ın arkasındaki yenilikçiler tasarımları için bir ödül kazandılar.

Güneş Enerjili Arabalar

Güneş enerjisini kullanması imkansız bir başarı olarak görülen Lightyear Oneİklim Değişikliği Yenilikçi Ödülü kazandı. Hollandalı yeni bir girişimci olan Lightyear tarafından tasarlanan “kendi kendini şarj eden araba“, şarj edilmeden aylarca sürülebiliyor ve 400 – 800 km’lik bir sürüş menziline sahip. Peki gerçekten Güneş enerjisi ile çalışan bir araba mümkün mü?

Yıllarca, “Güneş enerjili otomobiller” kavramı, umut verici, olası bir gelecek olarak elektrikli otomobil endüstrisi içinde yer aldı. Fakat bu kavramın olumsuz yönü yalnızca pratik olmaması değil, temel olarak imkansız olduğunu savunanlar da var.

Örneğin, Toyota Prius‘u çalıştırmak için tasarlanan bir güneş çatısının, geleneksel bir pil şarj sistemi ile birlikte kullanılabilir olduğu ancak bu uygulamanın araca  yalnızca ek bir 4 mil eklediği açıklandı. Bir mühendis, güneş çatısına sahip bir otomobilin güç kapasitesininin güneş radyasyonunun optimum miktarı altında olduğunu hesapladı.

Mühendisler, “beygir gücü” (hp) cinsinden bir motorun çalışma hızını ölçtüler. Güneş tavanıyla donatılmış otomobilin beygir gücü oranı 6.4’tü. Karşılaştırma için, mühendis Tom Lombardo, “Bu durumda çim biçme makinem 18 hp‘lik bir motora sahip.” dedi.

Tamamen Güneş Enerjili

İlk 10 adet Lightyear One otomobilinin 2019’da piyasaya sürülmesi bekleniyor. Şimdiye kadar tamamen güneş enerjisi ile çalışan otomobiller gerçekçi bir ihtimal olarak değerlendirilmedi.

Solar Assisted Electric Vehicles (SAEV), güneş enerjili otomobilleri mümkün olan en iyi seçenek olarak kabul etti. Fakat Dutch Lightyear, sadece güneş tarafından tamamen güçlendirilmiş bir araba sunuyor.Düşük performans gibi teknolojiyle ilgili geleneksel zorlukların üstesinden de geleceğini vaat ediyor.

Beş girişimci prototiplendirme yapıyor ancak proje erken safhalı bir tasarım olarak kaldığı sürece konseptlerinin uzun yıllar yıpranmadan rekor kırması için herkesin SAEV‘ler ile güneş enerjisi arasındaki boşluğu kapatma yeteneğine sahip olacağını hayal etmek zor.

Fakat tüm dünyada küçük teşvik edici uygulamalar ortaya çıkıyor. Örneğin, 2017’de Byron Bay Demiryolu Şirketi ilk tamamen güneş enerjisi ile çalışan trenini kurdu. Bu  araç çok sınırlı bir menzile sahipken, güneş enerjisi ile çalışan araçların olasılık alanı içinde olduğunu gösteriyor.

 

Kaynak:
futurism
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 4,67 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close