Astronomi ve Uzay

NASA, Pulsarları Kullanarak X-Ray Navigasyon Geliştirdi

NASA, yeni bir otonom uzay navigasyon türünü bularak; derin uzay keşfi potansiyelimizi geliştirmiş olabilir. X-Ray Zamanlama ve Navigasyon Teknolojisi için  (İstasyon Gezgini) veya SEXTANT olarak bilinen teknoloji; uzaydaki nesnelerin yerini belirlemek amacıyla elektromanyetik radyasyon yayan pulsarları (nötron yıldızları) kullandı.
SEXTANT’ın pulsar kullanma yolu; GPS navigasyonunun, Dünya yörüngesindeki uyduları kullanarak, konumlandırma ve doğru navigasyonu karşılaştırmasıdır. SEXTANT’ın kullandığı titreşimler; radyasyon ışınının aslında onları deniz fenerlerine dönüştürdüğü X-ışını spektrumunda gözlemlenir.

SEXTANT’ın geliştirilmesi gereken bir fikir olduğunu savunan NASA mühendis ekibi; nötron yıldızı Interior Composition Explorer‘ın veya NICER’ın bu teknoloji sayesinde yerini saptadı.
Takriben bir çamaşır makinesi boyutunda olan NICER şu anda; Dünya yörüngesindedir. (ISS’e bağlıyken). Hem nötron yıldızları hem de pulsarları incelemekle görevlendirilen SEXTANT’ın ilk deneyine, mükemmel bir şekilde eşlik ediyor.

NASA Basın Sözcüsü, SEXTANT Proje Yöneticisi Jason Mitchell: “Bu gösteri, gelecekte derin uzay araştırmaları için önemli bir gelişme olacak. X-ışını navigasyonunu uzayda tamamen özerk ve gerçek zamanlı olarak ilk kez gösteriyoruz”
Kasım ayında NASA, NICER’ı 52 adet X-ışını teleskopu ve silikon kayma dedektörü kullanarak, iki gün boyunca dört spesifik pulsardan okumaya yönlendirdi. NICER daha sonra pulsarlardan aldığı bilgileri SEXTANT’a gönderdi. SEXTANT, sekiz saat içinde NICER’ın Dünya yörüngesindeki yerini, 10 mil yarıçapında özerk olarak tespit edebildi. SEXTANT’ın okumaları, NICER’in GPS alıcısı ile karşılaştırılarak doğruluğu teyit etti.

Derin Uzayda Navigasyon

 

SEXTANT’ın tamamlanması çok zaman alacak ve NASA, daha iyi bir sürümün özerk uzay navigasyonu gelmeden, birkaç yıl önce olacağını öngörüyor. GPS sinyali; Dünya’da ve Düşük Dünya Yörüngesinde iyi olsa da, nesnenin, GPS uydularından uzaklaşmasını zayıflatır. Bu yüzden NASA’nın X-ışını navigasyonu; Dünya’nın çok ötesine gönderilen uzay aracı için çok önemli bir teknoloji.

Mitchell. “Bu başarılı gösteri, X-ışını pulsar trafiğinin yeni özerk navigasyon kabiliyeti olarak, uygulanabilirliğini sağlamlaştırıyor. Teknolojinin gelişmiş bir versiyonunun; güneş sistemi ve ötesinde herhangi bir yerde derin uzay araştırmalarında da kullanılabileceğini ve geliştirilebileceğini gösterdik.”

NASA; bu yıl içerisinde gerçekleştirilecek ikinci bir gösteri için, sistemin uçuş ve zemin yazılımını iyileştirmeyi planlıyor. Bununla birlikte, SEXTANT’la büyük operasyonlara girişmeden önce, NASA mühendisleri; araçların hassasiyetlerini arttırıp, boyut, ağırlık ve güç tüketimini de azaltmalıdır.

NASA; Otonom Uzay Navigasyonu‘nun insan uzay uçuşu misyonlarında veya Jüpiter, Satürn ya da uydularındaki görevlerde kullanıldığında pozisyonunu hesaplayacağına inanıyor.

Kaynak:
futurism
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 4,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close