Yazılım

Google’ın Yeni Bulut Hizmeti Kendi Yapay Zeka (Al) Araçlarınızı Kodlama Yapmadan Eğitebilmenize İmkan Tanıyor

Şirketin yeni Cloud AutoML‘i, yalnızca sürükleyip bırakarak bir resim tanıma aracı yaratmanızı sağlıyor.

Görüntü ve konuşma tanıma gibi uzaktaki yapay zeka (AI) hizmetlerini sunmak, Google’lı bir bulut bilişim sağlayıcı olarak müşteriler için ön plana çıkaran önemli bir özelliktir.

Şirket, kullanıcıların tek bir kod satırı yazmak zorunda kalmadan sıfırdan kendi özel makine öğrenme algoritmalarını eğitmelerine olanak tanıyan yeni bir araç olan Cloud AutoML ile AI kolay yaklaşımını bir adım daha ilerletiyor.

Google‘ın AutoML girişimini daha önce duymuş olabilirsiniz. Bu girişim şirketin geçen yıl I / O konferansında ilan edildi ve yapay zeka (AI) topluluğunda sıcak bir araştırma alanı olan makine öğrenme yazılımı tasarlayabilen makine öğrenme yazılımı yaratmaya odaklandı. (Temel öncelik basit: farklı algoritmaları birbirleriyle rekabet ettirip, kazananları seçip rekabet etmelerini sağlamaktır. )

Cloud AutoML bu kadar karmaşık araçlarla çalışmıyor, ancak çözüm üretmeyi  amaçlıyor. Yapay zekanın (AI) kodlamayı daha az zorlayıcı olması ile aynı temel problem.

Cloud AutoML, kullanıcılara kendi makine öğrenme modellerini eğitmek için basit bir grafik arayüz sunarak bunu gerçekleştiriyor.

Cloud AutoML

Şimdiye kadar bu hizmet, kullanıcıların resim setini sürükleyip bırakmasına ve yazılım tekrarlayan öğeleri veya öğeleri seçmeye başlamasını izlemek üzere imge tanıma ile sınırlı idi. Örneğin, Kentsel Outfitters, Cloud AutoML‘in kataloğundaki giyim eşyalarını tanımlamak için nasıl kullanılabileceğini test ediyor; böylece kullanıcılar belirli özellikleri filtreliyor.

Google‘ın Bulut Yapay Zeka (Al) Müdürü Fei-Fei Li, bir blog yazısında şunları söyledi: “Günümüzde dünyanın sadece birkaç bütçe, ML ve AI‘nın ilerlemelerini tam olarak anlamak için gereken yeteneğe ve bütçelere erişebiliyor.

Gelişmiş makine öğrenme modelleri oluşturabilen çok sınırlı sayıda insan var. […] Google belirli görevleri yerine getiren API‘ler yoluyla önceden eğitim görmüş makine öğrenme modelleri sunarken, AI‘yi herkese sunmak istiyoruz, halen önümüzde uzun bir yol var. “

Yapay zeka söz konusu olduğunda Google kesin olarak itibar kazanmakta, ancak Cloud AutoML gibi araçların Microsoft‘un Azure ve pazar lideri Amazon Web Services gibi rakip firmalardan uzak durmasına yardımcı olabileceği görülmektedir.

Her iki şirket de önceden hazırlanmış AI araçları ve model oluşturma ve özelleştirme araçları sunuyor. Google, AI akıllılarını tüketicilere yardımcı olmak için çok başarılı bir şekilde elde etti, ancak işletmelerin de kaydolmasını sağlayabilecek mi?

Cloud AutoML‘in nasıl göründüğünü aşağıda görebilirsiniz:

 

Kaynak:
theverge
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close