Robotik

‘Robot Bilimci Eve’nin Keşfi: Diş Macunundaki Bir Madde Sıtmayla Mücadele Edebilir

Diş Macunu’nda yaygın olarak bulunan bir bileşen, şu anda kullanılan ilaçlardan birine dirençli olan sıtma parazitine karşı; sıtma öncesi ilaç olarak kullanılabilir. Cambridge Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar tarafından yönetilen bu keşif, Yapay Zeka ‘Robot Bilimci Eve’ tarafından desteklendi.

Sıtma parazitleri ile enfekte bir sivrisinek birisini ısırdığında, tükürük yoluyla parazitleri kan dolaşımına aktarır. Bu parazitler, olgunlaşıp ve çoğalıp karaciğere doğru ilerler. Birkaç gün sonra parazitler karaciğerden ayrılır; parazitin etkisi vücuda yayılır.

Sıtma, her yıl ağırlıklı olarak Afrika ve Güneydoğu Asya’da yarım milyondan fazla kişiyi öldürüyor. Hastalığı tedavi etmek için birtakım ilaçlar kullanılırken; sıtma parazitleri bu ilaçlara karşı giderek daha da dirençli hale geliyor ve gelecekte ne yazık ki tedavi edilemeyen sıtma öngörülüyor.

Scientific Reports Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmada, birtakım araştırmacı, Robot Bilimci ‘Eve’yi görevlendirerek; (yüksek-data-ekranında) birçok diş macununda bulunan bir bileşen olan triclosan’ın ilaç direncine karşı mücadeleye yardımcı olabileceğini keşfetti.

Triclosan diş macunlarında kullanıldığında, yağ asidi üretiminde rol alan enoil redüktaz (ENR) olarak bilinen bir enzimin etkisini inhibe ederek, plak bakterilerinin birikmesini engeller.

Bilim insanları, bir süredir kan fraksiyonunda sıtma parazit Plasmodium kültürünün büyümesini de önlediğini ve karaciğerde bulunan ENR’yi hedeflediğini varsaydı. Bununla birlikte, daha sonraki çalışmalar, triclosanın ENR’yi hedefleme kabiliyetinin geliştirilmesinin kandaki parazit büyümesi üzerinde hiçbir etkisinin olmadığını göstermişti.

Araştırma ekibi, ‘Eve’ ile çalışarak aslında; triclosan maddesiyle, sıtma parazitinin DHFR adlı tamamen farklı bir enzimini spesifik olarak inhibe ederek, parazit büyümesini etkilediğini keşfetti. DHFR, köklü bir antimalaryal ilaç olan pirimetamin’in hedefidir. Bununla birlikte, sıtma parazitleri arasında uyuşturucuya karşı direnç; özellikle Afrika’da yaygındır. Cambridge ekibi, triclosanın pirimetamine dirençli parazitlerde bile bu enzimi hedef alabileceğini ve enzim üzerinde etkili olabileceğini gösterdi.

Ross King/University of Manchester

Araştırmacılar tricklosan’ın hem ENR hem de DHFR’yi inhibe ettiğinden, parazitin hem karaciğer evresinde hem de sonraki kan evresinde hedeflenmesinin mümkün olabileceğini söylüyor.

Şu an Brezilya’nın Campinas Üniversitesi’nde Asistan Profesör Dr. Elizabeth Bilsland: “‘Meslektaş’ robotumuz Eve tarafından, triclosanın sıtma hedeflerine karşı etkili olduğunun keşfi, sıtmayla mücadelede büyük gelişim gösterecek.  Artık yeni güvenli bileşikten oluşan bir ilacın olduğunu biliyoruz ve bu da bize parazitin direncinin gelişmesini zorlaştırdığını gösteriyor.”

 

 

Robot Bilimci ‘Eve’; gözlemleri açıklamak, laboratuvar robotlarını kullanarak, deneyler gerçekleştirmek, hipotezleri otomatik olarak geliştirmek ve test etmek yoluyla, ilaç keşfi sürecini otomatikleştirmek ve hızlandırmak için Manchester, Aberystwyth ve Cambridge üniversitelerindeki bilim ekibi tarafından geliştirildi.

 

Kaynak:
techxploresciencenewsline
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close