Yazılım

Apple’ın Yeni Nesil Fotoğraf Teklolojisi İle JPEG Tarih Mi Oluyor

Apple yeni nesil fotoğraf teknolojisi için bir fikir buldu. Yeni AV1 video sıkıştırma teknolojisine dayalı bir yaklaşım ile bir adım daha ileri gidebileceksiniz.

Geçen yıl Apple, fotoğraf dosyasının boyutlarını çarpıcı bir biçimde azaltmayı başardı, böylece iPhone‘unuza iki kat daha fazla fotoğraf sıkıştırabileceksiniz.

Google, Mozilla ve Open Media İttifakı adlı diğer bir gurup rakip bir fotoğraf teknolojisi üzerinde çalışıyor. Projede çalışan bir Mozilla ana araştırma mühendisi olan Tim Terriberry, şimdiye kadar yapılan testlerde görüntülerin Apple‘ın HEIC fotoğraf formatından% 15 daha küçük olduğunu söyledi. Ancak daha küçük boyutlar ilerisi için sadece başlangıç olacaktır.

Proje hala başlangıç aşamasında, hatta bir adı bile yok, gelecekteki yol haritası belirsiz. Ancak güçlü bir müttefikler listesi, web yayıncılığına olan yakınlığı ve 1990’lı yılların erken dönemindeki eksiklikleri aşmak için en iyi rakibi haline getirebilecek modern özellikleri var.

Fotoğraf paylaşımı ve satış sitesine sahip 500px genel müdürü Kelly Thompson,” Hala 20 yıl önceki sıkıştırma teknolojisine güveniyor olmamız çok aptalca görünüyor. Görüntüleri yakalamak ve sunmak için kullandığımız ekipman artık JPEG‘nin üst limitlerini aşıyor” dedi.

Öyle ya da böyle, fotoğraflar daha da iyi olacak. Bu konuda ne kadar ilerleyeceğimiz  veya ne kadar süreceği belli değil, ancak fotoğrafların bir fotoğraf albümüne yapıştırılabilecek baskılardan daha fazlasına dönüştüğü açıktır.

JPEG gereksiz yere büyük dosya boyutlarıyla sınırlı değildir. Ayrıca, daha geniş parlak ve koyu ton, daha geniş renk yelpazesi ve metin ile logolar gibi grafik öğeleri desteklemek konusunda zayıf. Bu şekilde kullanımda  fotoğrafların pikseli dikdörtgen sınırlarının ötesinde belirsizleşiyor ancak JPEG, çekimler, panoramalar, canlı fotoğraflar ve 3D sahne verisi patlamaları gibi yeni fotoğraf teknolojilerini kullanamıyor.

HEIC Geliyor

Apple‘ın fotoğrafik formatı olan HEIC, geçtiğimiz yıl Apple‘ın iOS yazılımı olan iPhone‘lar ve iPad‘lerle kişisel bilgisayarları için MacOS yazılımıyla geldi. MPEG adlı bir endüstri konsorsiyumu tarafından geliştirilen HEVC video sıkıştırma teknolojisinin bir dalı. Bu şekilde video dosya boyutlarını sıkıştırmak için uzun yıllara dayanan tecrübesiyle, depolamak ve ağlar üzerinden gönderim yapmak daha kolay.

HEIC, HEVC‘nin sıkıştırma teknolojisini kullanmaktadır. Bir HEIC fotoğrafı eşdeğer kalitede bir JPEG‘in alanının yaklaşık yarısını alır ve yeni nesil fotoğraf ihtiyaçlarının çoğuna cevap verir. Örneğin, yeni iPhone‘larla çekilmiş 3D sahne verilerini kaydeden fotoğraf uygulamaları, selfie’nin arka planıyla oynayan özel efektler oluşturabilir.

Apple, HEIC‘i 2017 geliştirici konferansında kamuoyuna teşhir etti.

Uygulamada HEIC biraz görünmez kalır. Bunun nedeni, Apple günümüzdeki hesaplama donanımının ve yazılımının HEIC görüntüleme özelliğine sahip olmadığını kabul etmesinden dolayı, genellikle kamera rulosunun dışına çıkarken bir Facebook postası veya e-posta eki gibi bir yola çıktığında fotoğrafları JPEG formatlarına dönüştürür.

Fakat HEIC‘i kullanmak için yazılım, işlemci ve telefon üreticilerinin patent lisanslaması için bir sürü çember atlaması gerekiyor. Bu sadece karışık ve pahalı değil. Aynı zamanda, HEIC‘in web’de başarısız olacağı anlamına geliyor: patent bariyeri, web’in açık doğasına aykırı.

AV1 Fotoğraf Formatı

HEIC‘in yeni rakibi, patent lisans gereksinimlerinden yoksun AV1 adlı bir video sıkıştırma teknolojisinin öncelikli olduğu bir grup olan Open Media İttifakından geliyor. Üst düzey tarayıcı üreticileri Google, Microsoft, Mozilla ve en son yeni üyesi olan Apple da dahil olmak üzere çok sayıda rakibi var. Ancak Apple‘ın planları kamuya açıklanmadı.

Ayrıca büyük  video şirketleri var: Netflix, Amazon, Hulu, Facebook, video konferans güçlü üssü Intel ve Google‘ın YouTube‘u. Ayrıca Intel, Nvidia ve Arm yonga tasarımcılarının desteğiyle AV1, dizüstü ve telefon pillerimizde videoları kolaylaştırmak için hayati önem taşıyan donanım ivmesini elde etmelidir.

Video ittifakın önceliğidir ve hangi üyelerin deneysel aşamanın ötesinde bir AV1 tabanlı fotoğraf formatını taşımak isteyeceği henüz belli değil. Ancak bir Chrome stratejisi lideri olan Matt Frost, kesinlikle bu uygulamanın heyecanı arttıracağını söylüyor.

Yukarıdaki balon görüntüsünün yakınsama görüntüsü, 6 kat büyütülmüş ve JPEG’in görülebilen sorunları en üstte gösteriyor. Apple’ın Merkezi olan HEIC teknolojisi, kenarlar boyunca AV1 video teknolojisinin sıkıştırmasından daha lekeli eserler gösteriyor.

Frost, “Bu, sadece Google‘ın ve Mozilla‘nın talebi değil, ittifakın birden fazla üyesinden duyduğumuz bir talep” dedi.

Hiçbir şey yoksa, AV1 fotoğrafları, Web sitelerini, JPEG‘lerden daha küçük resimlere veya PNG adı verilen metin ve logolar için iyi olan başka bir biçimi kullanarak hızlandırmak için Google tarafından sunulan resim biçimi WebP için yetkin bir taraf olmalıdır. Google, WebP, eBay, Alibaba, Yahoo ve diğer büyük web sitelerini kazandı. Ancak diğer tarayıcı üreticilerini onu desteklemeye ikna etmekte başarısız oldu. Zaten, AV1 fotoğraflarının sadece internet devinden daha geniş bir desteği var.

Ve 500px‘ın genel müdürü Kelly Thompson, “Depolamak ve ağlar üzerinden göndermeyi daha ucuza sağlayacak uygulama için sabırsızlanılıyor. Yeni bir formatın yaygın olarak desteklendiğini görmek isteriz. 500px gibi fotoğraf tabanlı bir site için depolama ve bant genişliği maliyetleri astronomik.” dedi.

AV1 Fotoğraf Özellikleri

JPEG‘i geçmek harika bir başlangıçtır. Ancak AV1 fotoğrafları da bazı zorlukları çözebilir. Örneğin; Logolar, metin ve çizelgeler gibi JPEG‘in berbat olduğu grafik öğeleri.

Kayıpsız sıkıştırma, bir fotoğrafı küçültür ancak yine de tüm orijinal piksellerini korur.

Netflix‘in videolarıyla daha iyi eşleşen küçük resimleri göstermesine yardımcı olabilecek daha parlak ve koyu tonlar aralığı için yüksek dinamik aralık uygulaması.

Aksi takdirde zor görülen farklılıkları abartmak amacıyla düzenlenen bu üç görüntü, JPEG’in en eksiksiz görüntülerini, Apple’ın HEIC görüntü teknolojisinin merkezindeki önemli ölçüde daha iyi teknolojiyi ve daha temiz çizgilerini, ancak belki de AV1 fotoğraf sıkıştırma teknolojisinin mevcut dokümanlarını kaybettiğini gösteriyor.

Ayrıca format canlı fotoğrafları işleyebilir. Buna örnek olarak başka bir çekime canlılık kazandırmak için bir video snippet‘ini paketleyen fotoğraflar, verilebilir.

İttifakın yürütme sorumlusu ve Microsoft Windows program yöneticisi Gabe Frost “Görüntü senaryolarının doğası hareketi içerecek şekilde değişiyor. Bir AV1 fotoğraf formatı talebi var: “AOMedia, AV1‘i video için yarattığımız tüm  sebeplerden dolayı katılanlarla ilgili güçlü endüstri geri bildirimlerini duydu.” dedi.

Şimdiye kadar AV1 fotoğraf çalışması hala bir keşif olmaya devam ediyor. Grubun lideri, “AOMedia, AV1 video codec‘ini tamamlamak için lazer odaklı. İttifakın hareketsiz görüntülerle ilgili duyuracak herhangi bir şeyi yok” dedi.

O Kadar Çabuk Değil

Bir önemli detay,  nokta AV1 video sıkıştırma formatı ne kadar yakından takip etmelidir. Google‘ın fotoğraf imalatı müdürü Jai Krishan, AOMedia müttefiklerinin saniyede 30 veya daha fazla karede uçması gereken video için uygun olmayan fotoğraf sıkıştırma optimizasyonlarını eklemesine izin verebilir. Ayrıca, büyük bir görüntünün yalnızca bir bölümünü gösterebilme yeteneği gibi yeni özellikler de eklenebilir.

AOMedia partisine katılmak için en yeni tarayıcı üreticisi olarak Apple’den başka isim bilinmiyor, ancak satış HEIC‘in avantajlarıyla gerçekleşiyor. İlginç bir olasılık: HEIC, HEIF adlı geniş bir standardın sadece bir çeşididir. AV1 formatının HEIC yanında HEVC teknolojisi yerine AV1 kullanan bir başka çeşidi olabileceği olasılığı vardır. Apple, bu konuda bir açıklama getirmedi.

Kaynak:
cnet
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (4 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 4,75 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close