Kültür-Sanat

Sanatta Geri Dönüşüm Kelebek Şeklini Aldı

Birisinin çöplüğünün başka birisinin hazinesi olabileceği söylenir. Günümüzde herkes, çevreyi korumak için yapılan savaşta çevre kirliliğine zarar veren somut maddelerin azaltılması, tekrar kullanılması ve geri dönüşümünün önemli olduğunu söylüyor. Ancak sanatçılar için böyle bir geri dönüşümün tamamen farklı bir anlam taşıdığının farkına varıyor. Her şey yaratıcılığın çöpleri çarpıcı sanat eserleri haline dönüştürmesiyle bağlantılı.

Bir kez daha, geri dönüşümün eşsiz bir örneğinin kanıtlandığını gösteren bir projeye rastladık. Bu projeler sayesinde geri dönüşüm yeniden kullanıma ilham veren bir sanat şekli olarak görülebilir.

Portsmouth şehrinde çalışan İngiltere merkezli sanatçı Julie Alice Chappell, atılmış elektronik malzemelerden kurtarılan eski devre kartlarını kullanarak kelebeklerin ve çeşitli böcek heykellerinin harika bir dünyasını yaratıyor.

Geri Dönüşüm Sanatı

Yaşadığımız çağ elektronik çağıdır. Bu yüzden sürekli olarak yeni ürünler alıyor ve eskilerini doğada yokolup olmadıklarını düşünmeden atıyoruz. Ancak birçok kişi eski elektroniklerden kaynaklanan çevresel zararları düşünmüyor.

Şans eseri, sanat tutkusu ile geri dönüşüm ve yeni, heyecan verici, en önemlisi çevre dostu bir şey yaratmak için yeniden kullanım süreçleri arasında mükemmel bir bağ kuran Julie Alice Chappell gibi insanlar var.

Chappell, “Benim sanat anlayışım, önceden var olan malzemeleri parçalamayı, bunları yeniden yorumlamayı ve onlara yeni bir amaçla yeni bir form sunmayı, güzel, tuhaf ve değerli bir şeyler yaratmayı içeriyor” dedi.

Bu fikir, Chappell’in aklına  yıllar önce Portsmouth’daki Faydalı Temel  Malzeme Bankası‘nda (“El Sanatları Bankası” olarak da bilinir) atılan elektronik bileşenlerin bir kutusunu keşfettiğinde geldi. Chappell, “Onlara baktığımda aklıma  ilk gelen şey, ‘bir sürü minik beden ve bacaklardı. Onları eve götürdüm küçük böcekler ve karıncalar olarak geri döndüler.” dedi.

Kaynak:
vintagenews
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (4 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

One Comment

  1. Bu tarz dönüşümler harika! Dünyada bu tarz çalışmaların geneli için İngilizce olarak “upcycling” terimi kullanılıyor. Türkçe’de “ileri dönüşüm” olarak kullanılabilir. Geri dönüşümden aslında çok farklı bir süreç söz konusu olduğu için farklı isimlendiriliyor. Ülkemizde de bu çalışmaların artması dileğiyle 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close