Yazılım

Mülteci Yerleştirme Algoritması

2016’da, dünyada yaklaşık 65.6 milyon kişi savaşlardan, insan hakları ihlallerine kadar pek çok nedenden dolayı evlerinden ayrılmaya zorlandı.

İklim değişikliği ve küresel ısınma ise; milyonlarca insanın optimum iklime sahip ülkelere göç etme beklentisi, sorunu daha da derinleştirmektedir. Sorun yaygınlaşmaya başladıkça Yeni Zelanda iklim değişikliği nedeniyle yerinden edilecek kişiler için, yeni bir yol geliştirmeyi düşünmektedir.
Mülteciler, evlerini terk etmekte zorluk çekmeye başladıklarından beri pek çok sorularla karşılaşılıyor: Hangi ülkeden kaçıyorlar? O ülkede nereye gidecekler? Geldiklerinde bir iş bulabilecekler mi?

Tipik olarak, mültecileri kabul eden ülkeler; onları münferit yerlere yerleştirir. Bununla birlikte, Stanford Üniversitesi ve ETH Zürich‘ten araştırmacılar; mültecilerin yabancı bir topluma entegre olma şanslarını artırarak, ülkelerde daha etkili bir şekilde yer almasına yardımcı olabilecek bir algoritma geliştirdi. Araştırmaları Science Dergisi‘nde yayınlandı.

 

Ekip; Mülteci Yerleştirme Algoritması’nı geliştirmek için 2011-2016 yılları arasında sosyo-ekonomik verileri; Birleşik Devletler’de 18-64 yaş arasındaki 30.000’den fazla mülteci için analiz etti. Onların akıcı İngilizce konuşmaları ve eğitim düzeyi gibi bireysel özelliklerini; her mültecinin istihdam sonuçlarına göre eşleştirildi. Daha sonra algoritmayı, 2016 yılının sonlarına doğru gelen mülteciler için en iyi yerleri tahmin etmede kullandılar ve bu tahminleri mültecilerin gerçek sonuçlarıyla karşılaştırdılar.  Böylelikle mültecileri yerleştirmek için algoritmanın kullanılması durumunda, istihdam oranlarının yüzde 41 artacağını bulmuş oldular.

Ekip, 1999 ile 2013 yılları arasında İsviçre’ye göç eden sığınmacılardan gelen verileri kullanarak; aynı deneyleri tekrarladı. Mülteci Yerleştirme Algoritması, 2013 yılının sonuna doğru göç edenler için kullanılmış olsaydı; istihdam oranı yüzde 73 daha yüksek olurdu.

Çalışmanın önde gelen yazarlarından Kirk Bansak: “Projelendirmekte olduğumuz istihdamlar; oldukça önemli ve algoritmalar sayesinde istihdam mevzuatında hiçbir ek ücret ödenmeden gerçekleşecek.”

Mülteci Yerleştirme Algoritması, hükümetlere ve kurumlara az miktarda ek maliyet getirmekle birlikte ekip; algoritmanın insan işçilerinin yerini almak istemediklerini söyledi. Bunun yerine, AI’nin yerleşim yetkilileri; nihai kararı verirken tavsiyelerde bulundu.
Bunun gerçekleşebilmesi için, daha önce çoklu gerçek zamanlı testler yoluyla algoritmayı yerleştirmek istiyorlar. Bu amaçla, ekip, algoritmanın yeteneklerini daha iyi test etmek için hükümetler ve yerleşim kurumlarıyla ortaklaşa birkaç pilot program üzerinde çalışıyor.

Kaynak:
futurism
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close