Tıp

Akıllı Lensler Diyabetinizi Kontrol Edecek

‘Akıllı’ Lensler

Akıllı kontak lens kavramı tamamen yeni değildir. Bununla birlikte, ortaya çıkan birçok akıllı lens teknolojisi hem pahalı hem de oldukça kırılgan lensler kullanıyor.

Kullanıcının görme alanının yaralanmasına neden olabilirler. Ayrıca  bu merceklerden gelen sinyalleri ölçmek için genellikle hacimli ekipmanlar gereklidir. Yeni geliştirilen akıllı bir lens, bu sıkıntıların büyük bir bölümünü ortadan kaldıracak özelliklere sahip.

Science Advances‘de yayınlanan bir çalışmada, Ulsan Ulusal Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (UNIST) ve Sungkyunkwan Üniversitesi’nden bir araştırmacı ekibi, gözyaşlarında glikoz seviyelerini ölçüp izleyebilen bir mercek üzerine yaptıkları araştırmaları ayrıntılı olarak açıkladılar.

Bu akıllı lens, diğer akıllı kontakt lenslerden daha yumuşak ve kullanıcı dostu olması yanı sıra, glükoz izlemesi için ekran pikselini kullanan ilk yumuşak kontakt mercek.

Araştırmacılar, bu akıllı, yumuşak mercekleri oluşturmak için üç ana bileşeni esnek, şeffaf bir nano yapıya dahil etti: glikoz sensörleri, kablosuz güç transfer devreleri ve ekran pikselleri.

Pikseller, gerçek zamanlı olarak algılama verisine erişir. Glikozu ölçmek için harici ekipmana gerek kalmaz. Glikoz bilgileri LED pikseli üzerinden görüntülenir. Sistem, glikoz seviyelerinin belirli bir eşiği aştığını tespit ettiğinde, lensin içindeki LED piksel kapanıyor. Kullanıcı doğru seviye kapsamında  uyarılıyor.

Araştırmacılar şu ana kadar akıllı kontakt lenslerini bir tavşan gözlüğünde test ettiler. Hayvanın glikoz seviyelerini kablosuz olarak başarıyla izleyebildiklerini söylediler. Objektifin sonunda insanlardaki glikozu izlemek için kullanılabileceğini umuyorlar.

Bu, şeker hastalığı olan insanlar için son derece yararlı olabilir ve hastalara diyabetin önlenmesinde ve sağlıklarının izlenmesinde üst düzey yetkileri bulunan ön diyabetleri taramak için de kullanılabilir.

Gözyaşlarındaki glikoz seviyelerini izlemek için yumuşak, akıllı kontakt lense genel bakış. Resim Kredisi: Jang-Ung Park, UNIST

Geleceği Görmek

Akıllı kontakt lens teknolojisindeki bu çarpıcı ilerleme, günümüzde insanların rahat, kullanımı kolay izleme özellikleri ile sağlıklarını kendi ellerine almasını sağlayan standart bir tıbbi araç olabilir.

Glikoz düzeylerinin yanı sıra, bu tür teknoloji, tansiyon, vücut sıcaklığı veya kolesterol gibi diğer biyolojik belirteçleri izlemek için genişletilebilir. Bunlar damar hastalıklarını klasik iyileştiricilere göre daha yüksek oranda önlemek, inme riskini daha iyi anlamak ve daha birçok tıbbi sıkıntılar  için hekim ile birlikte ekip çalışmasına katılmak.

Akıllı mercekler kullanıcının doğal gözyaşı ile etkileşime girdiğinden, kısa süre içinde  ilaç olarak satılabilir.

Potansiyel uygulamalar sadece sağlık hizmetleri ile sınırlı değildir. Sensörleri bir merceğe rahatça entegre etme yeteneği, sanal ve geliştirilmiş gerçeklik teknolojilerini ilerletmek için kullanılabilir.

Tavşanlar üzerinde yapılan testler ile insanlar için kullanışlı bir ürünün piyasaya sürülmesi arasında birkaç aşama var. Ancak bu araştırma, kontakt lenslerin hayatımızı dönüştürebileceği bir geleceğe daha da yakınlaştıracağını gösteriyor.

Kaynak:
futurism
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close