Fizik/Kimya

Hacimsel 3D Ekran

Smalley Ekibi; izleyicilerin her açıdan görebileceği hareketli 3D görüntüler oluşturmak için; Hacimsel Ekran (Volumetric Display) olarak bilinen bir teknik kullanarak, farklı bir yaklaşım benimsedi. Bazı fizikçiler, Prenses Leia‘nın 1977’de Star Wars filminde yardım çağrısında bulunan 3D projeksiyon’unu yeniden yaratmanın çok yakın olduğunu söylüyor.

Glasgow Üniversitesi Optik Fizikçi Miles Padgett: “Bir hologramın yapamayacağı şeye sahip. Birçok yuvarlak görüntüden oluşan, bir Prenses Leia tarzı ekrandan oluşuyor. Bu yüzden hologram olarak tanımlanamaz.”

Selüloz adı verilen bir bitki lifinin parçacıklarını yakalamak için görünmez bir lazer ışın demeti tarafından iletilen kuvvetleri kullanıyorlar ve düzensiz bir şekilde ısıtıyorlar. Bu, araştırmacıların selülozu ittirip, çekmelerini sağlıyor. İkinci bir dizi lazer, görünür ışığı (kırmızı, yeşil ve mavi) parçacık üzerine yansıtıyor ve alan boyunca hareket ederken ışığı aydınlatıyor. İnsanlar saniyede yaklaşık 10’un üzerinde hızla geçen görüntüleri ayırt edemiyorlar. Bu yüzden parçacık yeterince hızlı hareket ettiğinde, tıpkı karanlıkta hızla hareket eden parlak bir şey gibi, yörüngesi düz bir çizgiye dönüşüyor. Görüntü, hızlı bir şekilde değişirse, hareket etmiş gibi görünüyor. Ekran gerçek nesneler üzerine bindirilebilir ve izleyiciler gerçek boşlukta bu şekilde dolaşırlar.

Şimdiye kadar oluşturulan görüntüler yalnızca milimetre çapında, çok küçüktüler. Hareketli görüntüleri yaratmak için gereken hızlarda yalnızca basit çizgi çizimleri oluşturulabilir. Ekip ise; hareketli bir spiral çizgi çizimi ve bir kelebeğin statik taslağını tasvir etmeyi başardı.

Araştırmacılar lazer ışığına asılmış küçük bir parçacık kullanarak; gerçek 3D alanı kaplayan yüksek çözünürlüklü, renkli görüntüler oluşturmayı başardı. Bu teknolojinin geliştirilmesi, bilim kurguda yaygın olan karmaşık ve etkileşimli görüntülerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

 

 

Boş uzay hacimsel görüntüler veya uzaydaki parlak görüntü noktaları yaratan görüntüler; popüler kurgunun üç boyutlu görüntülerine en çok benzeyen teknolojidir. Bu tür görüntüler, neredeyse her yönden görülebilen ve kırpılmaya tabi tutulmayan ‘ince hava görüntüleri’ üretebilir. Kırpma, ışığı iki boyutlu bir yüzeyde kenar sınırıyla modüle eden tüm üç boyutlu görüntüleri kısıtlar. Bunlar; holografik görüntüler, nanofotonik diziler, plazmonik görüntüler, mercekli veya lenslet (küçük objektif) görüntüler, ışık saçma yüzeyi ve görüntü noktasının fiziksel olarak ayrı olduğu tüm teknolojileri içerir. Hacimsel 3D Ekranda; fotoforetik (ısıldevinim- ısı ile hareket ilişkisi) optik yakalama’yı temel alan, serbest alana on mikrometre görüntü noktası ile tam renkli grafikler üreten, serbest görüşlü bir hacimsel görüntü gösterilmektedir. Bu ekran ilk önce selüloz parçacıklarının küresel ve asimetrik sapmalarla oluşturulan, fotoforetik bir tuzakta izole edilmesiyle çalışır. Tuzak ve parçacık daha sonra kırmızı, yeşil ve mavi ışıkla aydınlatıldığında görüntüleme hacmi boyunca taranır.

Sonuç, geniş bir renk yelpazesine, ince detaylara ve düşük görünür benekli serbest alana yerleştirilmiş üç boyutlu bir görüntüdür. Optik Tuzak Ekranı olarak adlandırılan bu platform; uzun atış projeksiyonları gibi şu anda holografik ve ışık alan teknolojileri ile elde edilemeyen görüntü geometrileri üretebiliyor.

 

 

 

Kaynak:
nextbigfuture
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (4 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 4,25 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close