Akıllı Sistemler

Mürekkep Püskürtmeli Basılı Grafen İle Yıkanabilir Giyilebilir Teknolojiler

Yıkanabilir Elektronikler

Günümüzde tüketici elektronikleri içinde ( kısa mesaj gönderen akıllı telefonlar, kalorileri takip eden fitness bandları ve yüz tanıma konusunda yardımcı olabilecek akıllı gözlük gibi ) giyilebilir ürünler ön plandadır. Ancak, giyilebilir ürünler yıprandıklarında temizlenemiyorlar.

Şimdi yeni bir teknoloji yıkanabilir, giyilebilir elektroniklerin kapısını açtı. Iowa State Üniversitesi’nden mühendisler, son derece iletken ve su itici esnek malzemeler üzerine düşük maliyetli elektrik devreleri basabilen bir grafen baskı teknolojisi geliştirdiler.

Grafen, altıgen bal peteği konfigürasyonunda birbirine yapışan tek bir karbon atomu tabakasıdır. Bu süper malzeme ısı ve elektriğin etkili bir iletkenidir. Dolayısıyla bu yeni devreler hem ince, hem de suya karşı çok dayanıklı ve grafenin süper iletkenliğini içeriyor olacaklar.

Nanoscale Dergisi‘nde yayınlanan açıklamalara göre, bu teknoloji “lekelere, buz ve biyofilm oluşumuna karşı dirençli kendini yenileyebilen / yıkanabilir elektronikler için çok değerli” bir etki oluşturuyor.

Mürekkep püskürtmeli grafen pulları başlangıçta iletken değil, bu nedenle araştırmacılar iletkenliği arttırmak için pulları kaynatıyor. Bununla birlikte, grafenin üzerine basıldığı yüzeye zarar vermeden oluşturulabilmesi için araştırma ekibi hızlı darbe lazer işlemi geliştirdi.

Bu lazer teknolojisi, takımın su itici veya hidrofobik devreleri hazırlamasına da olanak tanıyor. Konu ile ilgili yazar ve Devlet Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Yardımcı Doçenti Jonathan Claussen yaptığı basın açıklamasında, “Lazer, grafeni dikey olarak hizalıyor. Küçük piramitlerden oluşmuş bir yığın gibi. Ve hidrofobikliği başlatan işlem bu.” dedi.

Başyazar Claussen ve diğer yazarlar, lazer işleme teknolojilerinin yeni uygulamalar için zemin hazırlayabileceğini söylüyor. Esnek elektroniklerden, grafen kullanan teknolojilere ve sinirleri yeniden canlandırmak için kök hücreler oluşturan elektrik stimülasyonuna kadar her şeyde kullanılabilir.

Iowa Eyalet Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden doktora sonrası araştırma görevlisi olan Loreen Stromberg, grubun yazarlarından birinin gruba ilgi duyacağını anti-biofouling malzemeleri olduğunu söyledi.

Biyolojik kirlilik veya zararlı bitkiler ve yosunların ıslak yüzeylerde birikmesi kimyasal sensörler gibi suya batan ekipmanları etkiler. Stromberg, bu su itici devreleri kullanan anti-biofouling materyallerin bu tür birikimi önleyebileceğini düşünüyor.

Elektronik giyim eşyaları toplumumuzda her yerde görülmeye başlıyor ve giyilebilir ürünleri destekleyen teknoloji, gelişime ayak uydurabilmek için hızla gelişme yolunda. Bu teknoloji için sonraki mantıklı adımlardan biri hem giyilebilir hem de yıkanabilir olmasıdır.  Yeni grafen baskı teknolojisi ile bu gelişim hızla yol alıyor.

Kaynak:
futurism
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 4,50 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close