Astronomi ve Uzay

Rocket’ten Yüksek Teknoloji Ürünü Disko Topu Uydusu Fırlatıldı

Roket Lab, yeni başlatılan bir uydunun gece gökyüzündeki en parlak nesne olması için çalışıyor.

21 Ocakta şirket, Māhia Yarımadası‘ndan yörüngede küçük bir Elektron roketini başarıyla fırlattı.

Gemide, 65 yansıtıcı panelli karbon elyaftan yapılmış jeodezik bir küre olan “İnsanlık Yıldızı” vardı.

Roket Lab uydu hakkında yaptığı açıklamada, “Uydunun gece gökyüzünde Güneş‘in ışığını yansıtan en parlak nesne haline gelmesi bekleniyor. Dünya‘yı her 90 dakikada bir çevirecek ve yaklaşık dokuz ay boyunca yörüngede kalacak.” dedi.

Şirketin kurucusu ve CEO’su Peter Beck, uydunun başlatılma amacının, insanları evrendeki yerlerinin farkına varmaya ve kendi yaşamlarına ve insanlığın hayatını bir tür olarak yansıtmaya teşvik etmek olduğunu söyledi.

İnsanlık Yıldızı

Beck,  Morning Report‘a yaptığı açıklamada, “Yeni Zelanda’nın başlattığı ilk uydunun “biraz özel” bir şey olmasını istediğini, tüm dünyada paylaşabileceğimiz ve tadını çıkarabileceğimiz bir şey yapmamız gerçekten önemli. Uydular genellikle yeryüzünden görülebilir ve İnsanlık Yıldızı gökyüzündeki diğer yıldızlardan yalnızca “biraz daha parlak” olurdu.

“Gece gökyüzü yıldızlarla dolu, bu sadece bir başka yıldız … Gece gökyüzünü bir sürü şeyle kirletmemiz gibi değil. Fakat bu bir sembol ve umarım insanların etkilenebileceği bir şey olacak.”

“Umudumuz, herkesin çocuklarını İnsanlık Yıldızı‘na bakmak için dışarıya çıkarması ancak bunu yaparken İnsanlık Yıldızı’nın evrenle birleşmiş olduğu ve umarım evrendeki bu kaya üzerinde ne kadar hassas durumda olduğumuzun farkında olması umudumuzdur.” dedi.

Kaynak:
radionz
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close