Yazılım

CCTV ileYapay Zeka Polisin Suçluları Yakalamasına Yardım Edecek

Yapay zeka (AI), gözetim sistemlerine entegre ediliyor. Akıllı teknoloji kanun uygulayıcıya yardımcı olsa da, yanlış ellerde kötüye kullanılma riski taşıyor.

Yapay Zeka Her Yerde

Gözetleme kameraları kamusal alanların her yerine konulur ve özel ön kapılar dahil büyük kavşaklar ve bankalar gibi kamusal alanların sürekli görüntüsünü sağlar. Ancak, yapay zekayı (AI) ve CCTV gibi güvenlik kamerası teknolojisine entegre etmek, yeni bir gelişmedir. Bu entegrasyon önceki gözetim sistemleri üzerinde önemli bir ilerleme anlamına geliyor. Bu teknolojide Florida merkezli bir şirket ön planda.

IC Gerçek Zamanlı Al kullanan bir yazılım olan Ella’nın tanıtılmasından sorumludur. Ella yüz binlerce doğal dil sorusuna dayalı olarak görüntüleri analiz eder ve arama sonuçlarını ayrıştırır. Ella, kullanıcıların giyimlerinin belirli renklerine veya hatta araba modellerine kadar önemli göstergeler arayarak kullanıcıların bir footage veritabanında arama yapmalarını sağlıyor. Ardından, görüntüler zaman aralığına göre sıralanıyor. Gelecekteki sorguları iyileştirmek için basit bir başparmak yukarı veya aşağı derecelendirme ölçeği veriliyor.

Ella‘nın işlevselliği fazla gözükmese de, gözetim ve denetim faaliyetleri  için etkileri dikkat çekicidir. Araştırmacılar, kilit göstergelere uyan şüphelileri manuel olarak ararken, gözetim görüntülerinin üzerine eşleştirmek için saatlerce vakit harcamak zorunda kalıyorlardı. Bunun yerine, Ella bunu yapabilir ve polisin suçluları daha çabuk yakalamasına yardım edebilir.

Ella, CCTV çekimlerini kontrol etmek için yapay zeka (AI) kullanıyor.

Yaygın Paranoya

Ev sahipleri, artan güvenlik için yeni bir seçenek olarak sürveyansı sıcak karşılıyor olsa da, bazı insanlar gözetim kameralarının toplumdaki artan varlığı hakkında kuşkulu. Ella gibi AI ile birleştiğinde gözlem teknolojisi, yanlış ellerde istismara uğrayabilir.

Çin’de 170 milyon CCTV kameranın bulunduğu alanda, 2020 yılına kadar kurulacak 400 milyon sette daha suiistimal potansiyeli açık. BBC‘nin yakın tarihli bir raporunda, muhabir John Sudworth, yetkililerin kendilerini yakalamak için kameralar ve yüz tanıma yazılımlarını kullanmalarını ne kadar sürdüreceğini görmek için fotoğrafını işaretledi.

İzleyenlerin şaşkınlık bakışları altında bu işlem sadece yedi dakika sürdü. Bu teknoloji, hükümet tarafından, bilgi paylaşımını sınırlandırmak ya da siyasi muhalefeti izlemek için gazetecileri kolayca aşağılayarak kolayca istismar edilebilir.

Elbette, kanun uygulama soruşturmalarının etkinliği konusunda yapılan herhangi bir iyileştirme, iyi olarak nitelendirilebilir. Ella, polis çalışmalarında devrim yapma potansiyeline sahiptir. Ancak gizlilik erozyonu hangi aşamada üretkenlik veya gözlemlenebilir suçlar arasındaki nispi artışları dengelemektedir?

Hızlı bir şekilde gelişen AI programları, toplumun, güvenlik önceliğini özgürlükleri veya işlevleri belirlemeye zorlayacaktır.

Kaynak:
futurism
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close