Robotik

Enerji Kaynağı Olmadan Çalışan Küçük Higrobotlar

Seoul National University’de bir araştırmacı ekibi, bir motor veya aküye ihtiyaç duymadan hareket edebilen bir dizi küçük robot geliştirdi. Araştırmacılar, Science Robot Dergisi‘nde yayınlanan makalelerinde, yeni geliştirilen higrobotların suyun emilmesi ve buharlaşması ile hareket ettiklerini açıkladılar.

Doğada bazı tohumlar kendilerini zeminden yukarı doğru kaldırabiliyor. Pelargonium carnosum bunlara bir örnektir. Araştırmacılar, bu tür tohumların bir motora ihtiyaç duymadan kendilerini nasıl harekete geçirdiklerini öğrenmek için araştırmalarını bu tohumlar üzerinde yoğunlaştırdılar.

Tohumların dış kaplamalarında çok katmanlı olduklarını, bazılarının havadan nem emdiğini, bazılarının ise buna ihtiyaç duymadığı sonucuna ulaştılar. Hava nemli olduğunda, dış kaplama gerilip, bükülme hareketine neden oluyor. Ekip daha sonra öğrendiklerini, nanoyayıcıları kullanarak oluşturulan küçük nesnelere, bazılarına emici özelliğini, bazılarına dış kaplama özelliğini uyguladı.

Nemli eylemlere dayalı olarak hareket ettikleri için küçük nesneler bir higrobot şekline örnektir. Hareket ettirmek için, her higrobot belirli bir biçimde inşa edildi. Böylece rahat olduğu gibi sadece bir uç hareket edecek ve tüm botun tekrar tekrar büküldüğü ve rahatladığı bu yönde yavaşça ilerlemesine neden olacaktı.

Higrobot tasarımı, Pelargonium carnosum’unki gibi bitki tohumlarının ve kanatlarının neme cevap veren iki katmanlı yapısını taklit eder.

Nanofiber Karışımı

Higrobotların hareketi, bir dereceye kadar çevrenin kontrolü için tekrarlandı. Bazı durumlarda, ekip higrobotlar çevresindeki nemli ve kuru havayı hızla çevirdiler.

Kuru ortamda sadece doğru nanofiber karışımını kullanarak, aynı zamanda nem seviyelerindeki doğal farklılıkları kullanarak ıslak bir yüzeye gidebilen bir higrobot oluşturulmasına imkan verdiler.

Ekip, bir yüzeyin karşısına çıkan bir inç boyutundaki bot tipini ve bir başka yüzeyde bir kum yığını gibi kayan bir bot tipini, böylece oluşturdukları robotların birçoğunu harekete geçirdi. 1 inç solucan benzeri higrobot, bakteri biyofilmini kesen antibiyotik taşıyan bir petri tablasından geçerek daha küçük bir biçim aldı.

Grup, küçük botlarının bir gün askeri uygulamalarda da yararlı olduğunu kanıtladığını ve belki de tıbbi muameleler olarak veya vücuda ilaç verebilen botlar olarak kullanılabileceğini düşünüyor ve bu konuda çalışıyor.

Antibiyotiklerle kaplı bir higrobot, bakteri kaynaklı bir kültür plakasına sürünerek suni güç kaynakları olmadan sterilize etti.
Kaynak:
techxplore
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (5 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 4,40 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close