Arkeoloji

Modern Lazer Teknolojisi İle Guatemala’da Antik Maya Şehirleri Keşfedildi

Piramitler. Saraylar. Tapınaklar. 60.000 konutluk İnanılmaz bir eski Maya banliyösü. 1000 yıldan uzun bir süredir gizli kaldığı yerde keşfedildi.

Guatemala‘nın tropik yağmur ormanlarının yoğun yeşil yapraklarında gizlenmiş olarak 1200 yıldır orada.

100.000’den fazla insana ev sahipliği yapabilen, eski bir Maya uygarlığı.

Modern lazer teknolojisini (LiDAR olarak da bilinir – Işık Algılama ve Aralığı) ve Kuzey Guatemala‘nın Maya Biyosfer Rezervinin varlığı 2100 kilometreden fazla bir alanda yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkarıldı.

Şimdiye kadar keşfedilemeyen  bu gizli yerleşim lazerlerin yeşillikler arasında dolaşması sayesinde bulundu.

National Geographic, taramanın uzun süredir kayıp bir ulusun kalıntılarını ortaya çıkardığını bildirdi.

Ithaca College arkeoloğu Thomas Garrison, “LiDAR görüntüleri, tüm bu bölgenin ölçeği ve nüfus yoğunluğunun büyük ölçüde küçümsenmiş bir yerleşim sistemi olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Bu özellikler öyle genişki biz bile bu keşfin, Maya ovalarının en karma alanı olabileceği ihtimalini düşünmeye başladık.” dedi.

Ancak medeniyetin varlığı arkeologlar için yeni olsa da, deliller, yağmacılar için yeni olmadığını göstermektedir. Araştırmada, değerli, portatif kalıntı arayışında ören yerinde bulunan binlerce çukur açığa çıkarıldı.

 

Antik Megapolis

Geniş karayolları geniş yerleşim yerlerini, taş ocakları, sulanan çiftlikler ve diğer kaynakları kapsayan dört tören kentini birbirine bağlamıştır. Her yer MS 800’e kadar kalabalıktı.

Bulgu, Guatemala‘nın Maya Mirası ve Tabiat Vakfı ile çalışan ABD, Avrupa ve Guatemala arkeologlarından oluşan bir ittifak tarafından 2 Şubat Cuma günü duyuruldu.

MS 250 yılından MS 900’e kadar uzanan medeniyet, ortaçağ İngiltere’sinden iki kat daha geniş bir alanı kaplamaktadır. Fakat nüfusun yoğunluğu daha da fazladır.

Çalışma, yaklaşık 10 milyon kişinin Maya Ovası’nda yaşamış olabileceğini ve bunun da büyük bir gıda üretim altyapısına ihtiyaç duymuş olacağını tahmin ediyor.

Tulane Üniversitesi Antropoloji profesörü Marcello A. Canuto, “İnsanların orada şimdiye kadar bilinenden iki ila üç kat daha fazla sayıda yaşamış olabileceği söyleniyor.” dedi.

Arkeolog Estrada Belli, “Bu yeni verilerle, çoğumuzun yaşam olmadığını düşündüğümüz, bataklık bölgelerinde yaşamış olan 10 ila 15 milyon insan bilgisine ulaşıldı” dedi.

Onların torunları ise hala o bölgede yaşıyor.

Herşeyi Gören Göz

Tulane Üniversitesi arkeoloğu Francisco Estrada-Belli National Geographic’e “LiDAR, arkeolojide Hubble Uzay Teleskobu‘nun astronomide devrim yarattığı şekilde devrim yaratıyor. Ancak tüm verilere bakmak ve gördüğümüz şeyleri anlayabilmemiz  için 100 yıl gerekli” dedi.

National Geographic’te yayınlanan bir yazıda, “onlarca yıldır ormanda tarama yaptıktan sonra hiçbir arkeolog bu siteleri bulamadı. Daha da önemlisi, bu veri setinin verdiği büyük resim hiç yaşatılmadı. Gerçekten bu zamanı geri çekiyor ve antik Maya‘nın var olduğu dönem uygarlığını görmemize yardımcı oluyor “denildi.

Houston Üniversitesi Havayolu Lazer Haritalama Ulusal Merkezi’nden bir uçak, 2016’da bölgenin üzerinden uçtuğunda toplanan verilerin büyük bir kısmının işlenmesi yılın uzun bir dönemi boyunca yapıldı.

Elde edilen görüntüler, Mayaların peyzajı önceden düşünülenden çok daha geniş bir şekilde değiştirdiğini ortaya koydu. Bazı alanlarda mevcut arazilerin yüzde 95’i ekilmişti.

Canuto, “Bu, tam anlamıyla hareket eden bir uygarlıktı” diyor.

Maya İpuçları

Bulgular arasında sayısız savunma surları ve kaleler vardı.

Garrison, National Geographic’e “Bölgede yaşanan savaş büyük ölçekli ve sistematikti ve yıllar boyu sürdü.” dedi.

Tulane Üniversitesi’nden Araştırma Görevlisi Profesör Francisco Estrada-Belli “Tarımları çok daha yoğun ve bu nedenle düşündüğümüzden daha sürdürülebilir ve arazinin her santimini ekiyorlardı” dedi.

Estrada Belli’nin belirttiği gibi, eski Mayalar, kısmen tarım yapmaya elverişli olmayan bataklık alanlarını boşalttı. Kapsamlı savunmacı çitler, hendek ve siper sistemleri ve sulama kanalları, son derece organize bir iş gücüne sahip olduklarını düşündürüyor.

Eşleme, plazalar ve piramitler bulunan dört büyük Maya tören merkezi de dahil olmak üzere yaklaşık 60.000 bireysel yapı tespit etti. Bu, kayıp medeniyetin izlerini bulmak için yapılan çalışma Guatemala’da 15.000 kilometreden fazla alanı  haritalamayı amaçlayan üç yıllık bir projenin ilk safhası.

National Geographic, bu hafta Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bu keşif üzerine özel bir belgesel yayınlayacak.

Kaynak:
newsau
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close