Astronomi ve Uzay

Japonya Uzay Ajansı, Uyduyu Yörüngeye Taşıyacak En Küçük Roketi Fırlattı

Japon Havacılık ve Uzay Keşif Ajansı’nın (JAXA) bir yıl önce fırlattığı küçük deney roketi yörüngesine ulaşamamıştı. JAXA bu hafta sonu deneysel bir roketi başarılı bir şekilde yörüngesine fırlattı.

JAXA yaptığı açıklamada, roket fırlatıldıktan sonra, üç üniteli bir küb seklindeki TRICOM-1R dünyadan bir dizi kamerayla izlenecek ve daha düşük Dünya yörüngesine taşınarak bir gösteri denemesi şeklinde olacak. Yörüngede, JAXA durumun “nominal” olduğunu söylüyor.

Başarılı lansmanı ile SS-520-5 şimdiye kadar bir uyduyu yörüngede yayınlayan en küçük rokettir. Amaç, uyduyu yörüngeye getiren üçüncü aşamada değiştirilen bir SS-520 sondaj roketi yapabilmek.

Görev, küçük yükler taşıyabilen küçük araçların kullanılması için uzay endüstrisindeki bir hareketin parçası. Yeni Zelanda şirketi Rocket Lab, geçtiğimiz ay Electron adlı ilk küçük roketini başarıyla fırlattı. Disko topu şeklindeki İnsanlık Yıldızı dahil olmak üzere dört uydu yörüngesine ulaştı.

Electron ve Japonya’nın SS-520-5 gibi küçük yükleri taşımak üzere tasarlanan küçük roketleri, yörüngeselliği yakalamak için maliyeti düşürmeye yardımcı olmak için tasarlandı.

Kaynak:
theverge
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 4,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close