Tıp

Araştırma Sonuçları, ‘DNA’ Seviyesinde ‘Kas Hafızası’ Olduğunu Kanıtladı

Keele Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yürütülen bir araştırma sonuçları ile, ilk kez insan kaslarının ilk büyümenin ‘DNA seviyesindekihafızasına sahip olduğu kanıtlandı.

İskelet kası büyüme dönemleri, kas içindeki genler tarafından “hatırlanır”; yaşamın ilerleyen zamanlarında büyümelerine yardımcı oluyor.

Bilimsel Raporlarda yayınlanan araştırmaya göre, performans arttırıcı kas yapı ilaçları kullanan sporcular için çok geniş kapsamlı etkilere sahip olabilir. Çünkü ilaçlar uzun süreli değişiklikler yaratarak kısa vadeli spor yasaklarını yetersiz hale getirebilir.

Keele’den araştırmacılar, Liverpool John Moores, Northumbria ve Manchester Metropolitan Üniversiteleri ile birlikte son genom tekniğini kullanarak, insan DNA‘sında 850.000’den fazla alan üzerinde çalıştılar. “İşaretli” veya “işaretlenmemişgenleri, özel kimyasal etiketlerle keşfettiler. Kaslar egzersiz sonrası büyür. Normal haline geri döner ve daha sonra egzersiz sonrası tekrar büyür.

Kas Büyümesinde Epigenetik Bilgi

Epigenetik değişiklikler olarak bilinen bu “belirteçler” veya “etiketler“, genin DNA‘nın kendisini değiştirmeden açıp kapatmaya yönelik talimatlar vererek aktif veya pasif olup olmamasını gene bildirmektedir.

Keele Üniversitesi’ndeki Hücre ve Moleküler Kas Fizyolojisi bölümünde kıdemli ve ilgili yazar olan Dr. Adam Sharples ve doktora öğrencisi Robert Seaborne, yaptıkları açıklamada;

“Bu çalışmada, kasdaki genlerin, daha erken yaşta egzersiz sonrasında büyüdüklerinde, yeni epigenetik bilgiyle daha etkisiz hale geldiğini ortaya koyduk. Bu gen kasların değişimine yardımcı oluyor ve daha sonraki yaşamda egzersize yanıt olarak daha büyük kas büyümesi ile ilişkilendiriliyor. Böylece daha önceki kas büyümesinin epigenetik belleğini gösteriyor! ” dediler.

Araştırma, sporcuların nasıl eğitim aldıklarını, yaralanmalarından nasıl kurtuldukları ve hile yaptıkları tespit edilen atletler için potansiyel olarak geniş kapsamlı sonuçlar ortaya çıkarması bakımından önemli etkilere sahiptir.

Dr Sharples, “Eğer bir sporcunun kasları büyüyorsa ve yaralanırsa ya da bir miktar kas kaybederse, kas hafızasından sorumlu genleri bileceğimiz için, iyileşmesine yardımcı olabiliriz. Başka egzersiz programlarının ne kadar farklı olduğunu anlamak için daha fazla araştırma yapılması önemlidir. Bu kas hafıza genlerini harekete geçirmeye yardımcı olabilir. ” dedi.

Seaborne, “Seçkin bir sporcu, kaslarını korumak için performans arttırıcı ilaçlar alırsa, kasları bu önceki kas büyümesini hafızasına alabilir. Sporcu yakalanır ve yasaklanırsa, hayatlarının erken dönemlerinde ilaç kullandıkları için rakiplerine göre avantajlı olmaya devam edebileceklerinden kısa süreli yasaklar yeterli değildir Bu çalışmada kullanılan egzersiz yerine ilaç kullanarak kas oluşturmanın doğrulanması için daha fazla araştırma gereklidir. ” dedi.

Kaynak:
sciencedaily
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close