Bilim

Bilim Fotoğraf Yarışması’nda Birinciliği; “İyon Tuzağında Tek Bir Atom” Aldı

Oxford Üniversitesi‘nden öğrenci David Nadlinger; sıradan bir kamerayla, kayan bir atomun fotoğrafını çekmeyi başardı.

Uzun pozlama’yı kullanan doktora adayı Nadlinger; laboratuvar makinesinin karmaşık ağında, parlayan bir atomun fotoğrafını almayı başardı. Fotoğrafın içinde tekli stronsiyum atomu havada iki elektrot ile asılıyken bir lazerle aydınlatılıyor. Ölçek olarak; küçük noktanın her iki tarafındaki iki elektrot, yalnızca iki milimetre civarında.

Fotoğraf, İngiltere’de bulunan Mühendislik ve Fiziksel Bilimler Araştırma Konseyi (EPSRC) tarafından yürütülen bir bilim fotoğraf yarışmasında birincilik ödülü kazandı.

EPSRC, tek bir atomun normal bir kamerada nasıl göründüğünü şöyle açıklıyor:

“Mavi-mor renkli bir lazerle aydınlandığında, atom; normal bir kameranın uzun pozlamayla fotoğrafta yakalayabilmek için, ışık parçacıklarını emer ve onları tekrar yayar.”

 

qz

“İyon Tuzağında Tek Bir Atom”

 

Nadlinger tarafından çekilen İyon Tuzağında Tek Bir Atom adlı fotoğrafın tam ortasında küçük, parlak bir nokta görülüyor. Bu parlak nokta; pozitif yüklü tek bir stronsiyum atomu. Stronsiyum atomları son derece doğru saatler üretmek ya da bu fotoğrafın çekildiği araştırmada olduğu gibi geleceğin kuantum bilgisayarları için kullanılabiliyor.

Kuantum Fiziği Uzmanı Nadlinger, ödül töreninde klasik fotoğraf makinesiyle, mikroskobik görüntü yakalayabilme hakkında; “tek bir atomu çıplak gözle görebilme fikri, bana; minik kuantum dünyası ile makroskopik gerçeklik arasında olağanüstü açıklık ve iç organik bir köprü olarak geldi” değerlendirmesini yaptı.

Nadlinger; tripod kullanmanın dışında, varolan lensin odak uzaklığını arttıran ve genellikle aşırı yakın çekim için ayrılmış bir objektif aksesuarı olan, çoğu fotoğrafçının erişebileceği normal aracı kullanıyordu. Özellikle karmaşık bir teçhizat olmasa da, sabrına ve özenine dikkat çekildi.

Nadlinger “Kamera ve tripodlarla laboratuvara çıktıktan sonra Pazar öğleden sonraları sessizleştim… Bu bekleyiş küçük, soluk mavi bir noktayla ödüllendirildi.”

Kaynak:
epsrcqz
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close