Kültür-Sanat

Intel İmzalı Drone’lar 2018 Kış Olimpiyatları Açılış Töreninde Dünya Rekoru Kırdı

Güney Kore‘deki 2018 Kış Olimpiyatları‘nın açılış töreninde, Intel imzalı Akıllı Drone’lar çeşitli noktalardan geceleyin gökyüzünü aydınlatarak, bir Guinness Dünya Rekorunun sahibi oldular.

Törende rekor kıran bölümler arasında şu ana kadar yapılmış olandan daha fazla senkronize olarak toplam 1,218 drone’nun uçmasıyla gerçekleştirildi. 300 drone’dan oluşan küçük bir grubun PyeongChang‘da yaşayan kalabalıkları eğlendirmek için bir gösteri yapması da planlanmıştı. Ancak son anda iptal edildi.

Intel‘in bu Shooting Star Drone‘ları daha önce birkaç kez daha gösteri yapmıştı. Son olarak Intel ve Uluslararası Olimpik Komite (IOC) arasındaki anlaşmanın bir parçası olarak gezilerini tamamladılar. Ortaklık, VR teknolojisini, 360 derecelik videoları ve elbette izleyicileri hayrete düşüren drone gösterilerini kapsıyor.

Limit Gökyüzü

Bir önceki rekor da Intel‘in Shooting Star filosu tarafından “en çok sayıda drone’un aynı anda uçtuğu” bir gösteri ile gerçekleşmişti. Daha sonra 2015 yılında Almanya’da 100 drone ile bir gösteri yapılmıştı. Bunu izleyen  yıl ise bu drone’lara 500 robotun eşlik ettiği bir performans sergilendi. Bu da teknolojinin gittikçe daha akıllı olduğununun bir göstergesidir.

Her drone filosunun performansı sadece bir pilot tarafından kontrol ediliyor. İnsansız Hava Araçlarının kendileri, neredeyse sınırsız sayıda renk kombinasyonu üretmek üzere LED ışıklarla donatıldı. Her biri 384 mm x 384 mm (15,1 inç x 15,1 inç) dörtlü ışığa sahip ve 330 g (0,73 lbs) ağırlığındalar.

Intel Firmasından Natalie Cheung basın toplantısında “Olimpiyatlar, spor ve eğlence endüstrilerinin rekor performanslarıyla uğraştığı bir zamanda gerçekleşti, bu nedenle Intel Shooting Star sürücüleri ve ekibinin kendi türünü belirlemesi için mükemmel bir aşama oldu” dedi.

Kaynak:
techradar
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close