Tıp

Gen Ekspresyonu’ndaki Algoritma, Ölüm Zamanını Belirleyebilir

RNA dizilimi verileri; bir kişinin ölümü ardından belirli dokuların Gen İfadesi – Gen Ekspresyonu’nda* belirgin değişiklikler yaptığını ortaya koymaktadır.

*Gen ifadesi ya da Gen ekspresyonu, DNA dizisi olan genlerin, fonksiyonel protein yapılarına dönüşmesi süreci için kullanılan bir terimdir. Basitçe, bu durum genlerin açık olup olmadıkları olarak da tanımlanabilir.
Araştırmacılar; ölümden kısa bir süre sonra insan dokusunda görünen spesifik gen aktivite kalıplarını tespit etti. Nature Communications’da 13 Şubat’ta bildirilen bu bulgular; bir gün, olay yeri araştırmacılarına ölüm zamanını belirlemek ve adli analizi geliştirmek için yardımcı olabilir.

Barselona Genomik Regülasyon Merkezi‘nden Computational Biologist Roderic Guigó ve meslektaşları, 36 farklı postmortem’in (otopsi); insan dokusundaki gen etkinliğini inceleyerek, Gen İfadesi’nin zamanla nasıl arttığı veya azaldığı biçimleri buldular. Guigó: “Organizmanın ölümüne verilen tepki, oldukça dokuya özgü…”

Beyinde ve dalaktaki gen aktivitesinin zamana bağlı olarak değişmediğini, kas genlerinin hızla yükseldiğini veya aktivite kaybettiğini açıklıyor. Guigó ve meslektaşları ayrıca, değişikliklerin çoğunun ölüm sonrası 7 ila 14 saat içinde gerçekleştiğini gözlemledi. Araştırmacılar; “transkriptomun* stabilize olduğunu (dengelendiğini)” yazılarına ekledi.

*Bir organizma veya hücre tipinde belirli koşullarda üretilen haberci RNA moleküllerinin tümü.

Durumu, bulgular üzerinden değerlendiren Kaliforniya Üniversitesi Bilgisayar Uzmanı Ilias Tagkopoulos, Science‘a verdiği demeçte şunları dile getirdi: “Hücresel düzeyde, ölüm, biyolojik süreçleri farklı zaman çizelgelerinde etkileyen olayların kademeli dizisidir. Bu kademeli dizi genleri kontrol eder.”

Ekip, gen aktivite kalıplarına dayanarak; ölüm zamanını tahmin etmek için hesaplama modelleri geliştirdi. Araştırmacılar, 399 kişinin gen etkinlik kalıplarını öğrenmek için algoritmalar tasarladılar. Daha sonra diğer 129 kişinin ise; ölüm zamanını ne kadar iyi tahmin ettiklerini test ettiler. Araştırmacıların söylediği gibi, bunlar kanıtsız modellerdi, fakat şimdi adli vakalarda onları daha yararlı hale getirmeye çalışıyorlar.
Şu anda, tıbbi muayene uzmanları bir kişinin ne zaman öldüğünü belirlemek için vücut ısısı, cilt rengindeki değişiklikler ve Rigor mortis (vücudun katılaşması) gibi verileri kullanıyor.

Guigó; gen ifadesinde meydana gelen değişikliklerin, ilerde ölüm nedeninin imzalarını da taşıyabileceğini belirtti.

Kaynak:
the scientist
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close