Otomotiv

Porsche Klasik Spor Otomobilleri 3D Baskı Kullanarak Hayata Döndürüyor

Klasik otomobiller her zaman tutkulu bir emek ister. Eski bir otomobilin sorunlarını çözmek çok zordur, sorunu çözseniz bile karşılaşacağınız sıkıntılar yine de sona ermez.

Aslında bu otomobillerdeki eksik parçaları yerine koymak, konulan parçanın maliyetinin yüksekliği sebebiyle yeni bir engel oluşturabilir. Porsche şimdi klasik otomobil sahipleri için hayatı kolaylaştırmak için en ileri teknolojileri kullanıma sunuyor.

Alman markasının klasik yüzü olan Porsche Classic, bu hafta başlarında, klasik otomobillerin parçalarının üretiminin 3D baskı olarak başlatılacağını açıkladı. Böylece en nadir parçaların bazılarını elde etmek çok daha kolay hale geldi.

Porsche Classic, yedek parça ve parça yelpazesi 52.000’den fazla ürüne sahiptir. En yaygın olanları daha büyük partiler halinde üretilirken, daha az talebe sahip olanları bulmak daha da zordur. Örneğin, Porsche 959’un debriyaj bırakma kolu çok fazla imalat gerektirir. Yalnızca 292 adet 959’luk parça üretildiğinden Porsche tam olarak bu ürünü raflarında sergilemez.

Bunun yerine Porsche, daha küçük, tek seferlik 3D baskı parçalarını üretmeye başladı. Böylece Porsche, ‘seçici lazer eritme’ sürecini başlattı. Bu üretimde temelde bir defada bir katman oluşturmak için bir lazer kullanılıyor. İşlem, parçaya bağlı olarak hem çelik hem de metal için kullanılabilir.

Beklendiği gibi, süreç yavaş, pahalı ve seri üretime uygun değil. Fakat yine de bir defaya mahsus olarak normal kullanıma kıyasla çok daha ucuz ve çok da kolay bir şekilde tutulabiliyor.

Porsche Classic, şu an bu şekilde toplam sekiz parça üretiyor ancak önümüzdeki birkaç ayda programda 28 parça daha yer alması bekleniyor.

Geleceğin Tamircileri

Son birkaç yıldır, 3D baskı, tüm üretim alanlarındaki en büyük olay.

Motor baskısında, parçaları hızla üretmek ve test etmek için kullanılan 3D baskı, karmaşık şekilleri oluşturmak için tıbbi uygulamalarda da kullanılmaktadır. Aynı şekilde, 3D baskının güçlü yönleri Porsche Classic Bölümü için harika bir buluş oldu. Bu teknoloji klasik otomobil pazarında daha da popüler olacak gibi görünüyor.

Kaynak:
carmagazine
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close