Tıp

Yeni Kök Hücre Tabanlı Felç Tedavisi Hasarlı Beyin Dokusunu Onarıyor

Gürcistan Üniversitesi Rejeneratif Biyosistem Merkezi ve ArunA Biyomedikal, UGA başlangıç şirketlerinden birinde bir grup araştırmacı, beyin hasarını azaltan ve hayvan modellerinde beynin doğal iyileşme eğilimini hızlandıran felç için yeni bir tedavi geliştirdi. Bulguları, Translational Stroke Research Dergisi’nde yayınladılar.

UGA profesörü Steven Stice ve Augusta Üniversitesi’nden Nasrul Hoda tarafından yürütülen araştırma ekibi, insan sinir kök hücrelerinden üretilen ekstraselüler vesiküller (EV), sıvı dolu yapılar olan eksosomlar kullanarak AB126 adlı bir tedavi hazırladı.

Kendisini kan dolaşımında tamamen gizleyebilen bu tür rejeneratif EV terapisi birçok hücre tedavisinin sınırlamalarını aşmada en ümit vaat eden eksosomların çoklu dozları taşıması yeteneği yanı sıra, Tedaviyi yönetmek. Küçük ebattaki eksozomun küçük boru şekli, EV terapisinin hücrelerin yapamayacağı engelleri aşmasına olanak tanıyor.

Brooks Tarım ve Çevre Bilimleri Fakültesi’nin seçkin profesörlerinden Stores, “Bu, gerçekten heyecan verici bir delil. Çünkü eksosomlar vücudun kendi savunmalarına görünmeyen gizli benzeri bir özellik kazandırıyor. Terapötiklerle birlikte paketlendiğinde, bu tedaviler hücre ilerlemesini değiştirebilir ve fonksiyonel iyileşmeyi geliştirebilir. ” dedi.

AB126 Uygulaması

AB126’nın uygulanmasını takiben, araştırmacılar, klinik öncesi yaşa uygun felç modellerinde beyin atrofisi oranlarını ölçmek için MR taramalarını kullandı. Böylece yaralanma boyutunda yaklaşık yüzde 35 azalma ve beyin dokusu kaybında yüzde 50 azalma gözlendi.

Kemirgenlerin dışında kalan sonuçlar, Franklin West, hayvanlar ve süt ürünleri bilim profesörü ve diğer RBC üyeleri tarafından ABD’de türünün tek örneği olan domuz felç modelini kullandı.

ArunA Biomedical’ın baş bilim sorumlusu olan Stice, bu klinik öncesi sonuçlara dayanarak ArunA Biyomedikal 2019’da insan çalışmalarına başlamayı planladığını  söyledi.

Stice, “Şimdiye kadar, sinirsel ekzozom tedavisine ve motor fonksiyonu geliştirme yeteneğine özgü çok az kanıtımız vardı. Felaketten sadece günler sonra, tedavi edilen hayvan modellerinde daha iyi hareket kabiliyeti, gelişmiş denge ve ölçülebilir davranışsal yararlar gördük” dedi.

ABD’de üçüncü ölüm nedenini oluşturan felç nedeniyle her yıl 140.000’den fazla Amerikalı ölürken “Felç Kemeri” Bölgesinin bir parçası olarak adlandırılan Gürcistan, Hastalık Kontrolü Merkezleri’ne göre, felci önlemede ulusal ortalamayı aşmaya devam ediyor.

ArunA geçtiğimiz günlerde, eksozom üretimi için şirketin tescilli sinir hücresi platformundaki gelişmeleri açıkladı. Bugün, ArunA’nın üretim süreci şirketin erken klinik talebi karşılayacak bir ölçekte AB126 eksozomları üretmesini öngörüyor. Şirket, bu girişimi epilepsi, travmatik beyin ve omurilik yaralanmalarındaki ön klinik çalışmaları için bu yılki felç ötesine genişletmeyi planlıyor.

Araştırmacılar ayrıca, Georgia Institute of Technology merkezli ve 20 milyon dolarlık NSF finansmanı ile desteklenen, Hücre Üretim Teknolojileri için Ulusal Bilim Kurumu Mühendislik Araştırma Merkezi vasıtasıyla diğer kurumlarla olan işbirliğini de artırmayı planlıyorlar.

CMaT için UGA liderliğindeki Stice ve ArunA Biyomedikal gibi endüstri ortakları, felç, kanser, kalp rahatsızlığı ve diğer bozuklukların tedavisinde devrim yaratacak yüksek kaliteli yaşam terapi hücrelerinin tutarlı ve düşük maliyetli üretiminde araçlar ve teknolojiler geliştiriyor.

Kaynak:
sciencedaily
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close