Akıllı Sistemler

Ultra İnce LED Ekranlı Elektronik Deri

Tokyo Üniversitesi Mühendislik Enstitüsü Profesörü Takao Someya liderliğindeki akademik-endüstriyel işbirliği ile hayata geçirilen teknoloji; 17 Şubat günü Texas, Austin’deki AAAS Yıllık Toplantısı’nda tanıtıldı.

Japon araştırmacılar, kullanıcının kalp atışını okuyabilen ve gösteren, gergin, ince bir “elektrikli cilt” yarattı. Yerleşik elektrot sensörleri ve kablosuz iletişim kullanarak nefes alabilen nanomesh (nanoağ) sensörü, kullanıcının cildine yerleştirilir ve bilgileri kaydeder. (Örneğin ekokardiyogramın dalga formları kaydı). Ardından toplanan bilgileri doğrudan bir akıllı telefona, harici depolama cihazına gönderir veya bulut ile senkronize olur.

Yarıiletken teknoloji geliştikçe; yaşamsal işaretleri ve kullanıcı üzerindeki diğer sağlık bilgilerini izleyebilen, gerçek zamanlı akıllı cihazlarıyla senkronize olan giyilebilir cihazlar için uygulamalar da oluşturuluyor.

futurism

Japonya’daki araştırmacılar tarafından hazırlanan ekran; 16 x 24 boyutlu mikro LED dizilimi ile lastik bir kağıda bağlanan elastik kablolama ile birleşiyor. Esneklik için tasarlanmış olan “cilt”, orijinal uzunluğunun yüzde 45’ine kadar uzanabilir. Ayrıca cilt, vücudun istenilen heryerinde uygulanabiliyor.

Profesör Someya basın bülteninde; “Cilt ekranımız hareketli basit grafikler sergiliyor. İnce ve yumuşak malzemelerden yapılmış olduğundan vücut hareketine kolayca uyum sağlayabilir” diyor. Önümüzdeki 3 yıl içerisinde cildin daha güvenilir, ölçeklendirilmiş ve geniş yüzey alanları için uygulanabilir olması planlanıyor. Elastik cilt özellikle evde bakıma muhtaç hastalar için ciddi bir denetim aracı olabileceği düşünülüyor. Hasta yakınları ve doktorlar, hastanın sağlık verilerine anlık olarak ulaşabilecek.

 

 

 

Kaynak:
futurism
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close