Astronomi ve Uzay

Falcon Heavy ile Asteroid Madenciliği

Bir gökbilimciye göre Falcon Heavy; maden misyonları için uygun asteroid sayısını önemli ölçüde artırabilir. Bu malzemelerin değeri şaşırtıcıdır ve insanlığın uzayda kolonileşme çabalarına yardımcı olabilir.

SpaceX Falcon Heavy; 21. yüzyılda Gold Rush’un* işini kolaylaştırabilir. Ancak bu madenciler, uzaydaki değerli mineral ve kimyasalları aramış olacaklardı.

* Gold Rush: Altın Peşinde-Discovery Channel’da bir program

Güneş sistemimiz milyonlarca asteroid ve bununla birlikte kilometrelerce kayalığa sahip gezegenler ile doludur. Yüzyılı aşkın bir süredir, insanlar madencilikte asteroid ihtimalini düşündüler, ancak lojistik yasaklanmıştı.

Asteroit Madenciliği‘nin ilk adımı; (asteroide inip) Dünya yörüngesi arasında geçiş yapmak. Bu ise; asteroid etrafında yörüngede kalabilecek kadar beceri gerektirir. Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi Astronomu Martin Elvis‘e göre Falcon Heavy’de tüm bu beceriler var. Böylece; birkaç yüz cevher yerine binlerce cevher taşıyan asteroid bulunabilir.  

Asteroidlerin Değeri

 

Bu asteroidlerdeki minerallerin potansiyel değeri şaşırtıcıdır.
Yalnızca 16 Psyche asteroidinde bulunan demir, tahminen 10 $ kentrilyon değerinde biçiliyor. NASA‘ya göre; Mars ve Jüpiter‘in yörüngeleri arasında bulunan asteroidlerdeki tüm mineralleri toplayabilirsek, toplam değerin dünyada kişi başına düşen payın yaklaşık 100 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor. Asteroid Madenciliği, milyonerleri veya milyarderleri başarılı madencilerin geride bırakma potansiyeline sahip değildir; ayrıca insanlığın kozmosta kolonileşmesini de kolaylaştırabilir.
Bazı asteroidler demir, kobalt, titanyum ile (uzayda) uzay istasyonları gibi yapıların inşası için kullanabileceğimiz diğer malzemeleri de içerir. Diğerleri astronotların hayatta kalmaları gereken oksijen ve suya sahipken; bazıları ise hidrojen ve amonyak içerir ve bu da uzay gemisine güç sağlamak için roket yakıtına dönüşebilir.

Kaynak:
futurismgizmodo
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close