Tıp

Türk Veteriner Yeni Buluşuyla Elizabeth İşkencesi’ni Bitiriyor

Bir hayvanla yaşayan herkes Elizabeth Yakalık işkencesine en az bir kez maruz kalmıştır. Hayvanın yarasına zarar vermemesi için boyunlarına takılan bu aparat; hem hayvanları hem de insanlarını büyük strese sokuyor. Üstelik bazı durumlarda bu yakalıklar yetersiz kalıyor. Türk Veteriner Hekim Emirhan Yaramancı’nın buluşu elizabeth işkencesini ortadan kaldırıyor.

Niğde’nin Bor ilçesinde yaşayan Veteriner Hekim Emirhan Yaramancı, hayvanların yaralanma ve operasyon sonrası en büyük çilelerinden biri olan yakalığı tarihe karıştıracak yeni bir ürün yaptı; WinPet Yara Koruyucu Korse.

Adından da anlaşılacağı üzere, hayvana giydirilen bu korse, hem hayvanın kendisinin yaraya zarar vermesini önlüyor hem de yarayı dış etkenlerden koruyor. Aynı zamanda da pet hastalar yakalık stresine girmiyor.

Peki Bu Buluş Nasıl Ortaya Çıktı?

Bu buluş da, her buluş gibi bir sorunu çözme ihtiyacından ortaya çıktı. 2007 yılı Temmuz ayında Yaramancı’nın kliniğinde meme tümörü sebebiyle operasyon geçiren kangalın yara dikişlerini açmasıyla başlamış. Operasyon sonrası kangal yakalık takılarak evi olan şantiyeye gönderiliyor. Ancak ertesi sabah köpek yakalığı parçalayarak çıkartıyor ve yarasına ulaşarak bütün gece boyu yarasıyla oynuyor, dikişlerinin tamamını açıyor ve karın organları dışarıya çıkıyor. Emirhan Yaramancı ve ekibi hayvanı derhal operasyona alıyorlar ancak operasyon sonrası aynı şeyleri yaşamaması için bir çare düşünüyor.

WinPet

İlk Korse Pet Şişeden

Veteriner Hekim Emirhan Yaramancı: “Bir şekilde hastanın yarasına ulaşmasını önlemeliydik. Ani bir kararla orada pratik bir çözüm üretip, 10 litrelik plastik su şişesinden bir korse yaparak hayvanın vücuduna bağladık. Yaralı bölgeye pansuman yapabilmesi için bir de pencere açıp bunu koli bandı ile sabitledik. Yaranın hava almasını sağlamak adına plastik korsede havalandırma delikleri de açtık. Plastik şişeden yaptığımız korse içinde; hayati tehlikesi olan ancak yarasına ulaşamayan hastanın bir hafta gibi çok kısa bir sürede iyileştiğini gördük. Bu süre sonunda plastik korseyi çıkarttık. Ameliyat sonrası (postoperatif) dönemde bir hafta boyunca hastanın plastik korse ile hayatını tamamen kendi başına devam ettirdiğini ve bir bakıcıya ihtiyaç duymadığını gözlemledik. O gün, çaresizlik sebebiyle plastik su şişesinden yaptığımız korse olmasaydı, oldukça başarılı geçen bir operasyonun ardından hastamızı kaybedecektik.”

Bu tecrübeden sonra Emirhan Yaramancı kliniğinde operasyon geçiren hayvanlarda plastik şişeden yaptıkları korseleri kullanmaya başladı. 2013’te dünyada ürünün örneğinin olmadığını öğrenen Yaramancı, ürünün patentini aldı ve korseyi geliştirmeye karar verdi. 2014’te bir girişimcilik yarışmasına katılan hekim; WinPet’i “Nonwoven”* kumaştan üretmeye başladı.

*Nonwoven’lar değişik tipteki elyafların farklı metotlarla işlenmesiyle oluşturulan yüksek performanslı dokunmamış kumaşlardır. Nonwovenlar geleneksel tekstillerin görünüşüne bürünebilir, dokunmuş kumaşların dayanıklılığını ve dokusunu taklit edebilir, hatta bir sünger gibi kalınlık ve emicilik özellikleri gösterebilir.

WinPet

Bütün memeli canlılarda yara iyileşme sürecinin sıkıntılı olduğunu söyleyen Yaramancı; “Yaralar kaşınarak iyileşir. Ancak, Pet’lerde ve kemirgenlerde; yara iyileşme sürecinden kaynaklı kaşınmanın yanı sıra tükürüğün antiseptik özelliği sebebiyle öğrenilmiş bir yalama içgüdüsü var. Hastanın yara ile sürekli oynaması, enfeksiyon riskini arttırıp iyileşme sürecini uzattığı için, modern tıp da istenmeyen bir durumdur. Bunu engellemek için en sık kullandığımız yöntemlerden biri olan Elizabet yakalık; yarayı hayvanın kendisinden koruyor ama dış etkenlere karşı korumuyor. Hayvanı strese sokuyor.”

Yaralanmalar ve operasyonlar sonrası; pet hastaların yaraya ulaşarak zarar vermesini önlemek ve onların yaşam konforunu düşürmemek için, teknik kumaştan üretilmiş ileri teknoloji medikal bir üründür.

Elizabeth Yakalığı/WinPet

WinPet Yara Koruyucu Korse Özellikleri

 

Vücudu yumuşak ve konforlu bir şekilde sararak uyguladığı hafif basınç etkisiyle;

    -Hastanın korku ve tedirginliğini alır,

    -Kendisini güvende hissetmesini sağlar,

    -Hastanın dikkatini dağıtarak, yara ile oynama içgüdüsünü önler.

Yarayı, hastanın kendisinden ve diğer dış etkenlerden koruyan, “Yara Koruyucu Korse’’ olarak da tarif edilebilir.

 

Kaynak:
WinPetajanimo
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close