İş ve Finans

Google, Android Pay Yerine Google Pay Branding’i Sunuyor

Google‘ın mobil ödeme platformu, mesajlaşma uygulamaları gibi hızlı bir şekilde  yenilik yapmaya başladı. Google, hem Android Pay‘ı hem de Google Wallet‘ı özümseyecek “Google Pay” platformuna geçişi tamamlıyor. Yeni markayla birlikte çalışmak için ışıltılı yeni bir uygulama var.

Google Pay‘ın başlangıcı 2011’e, Nexus S 4G‘ye kadar uzanıyor. O günlerde, NFC ödemeleri yapmak için operatör desteğine ihtiyacınız vardı. Google‘ın bir sonraki girişimi, 2015 yılında piyasaya sürülen Android Pay oldu. Android Pay ile, iş yaptığınız bankanız platformu destekledi.

Ancak bu işbirliğine operatörler dahil değildi. Bu uygulama zaman aldı ama şimdi pek çok banka da mevcut olması başarılı olduğunu gösteriyor.

Android Pay uygulama ile ilgili sorun yaşamadı ama ismi ile ilgili sorun yaşadı. Google, Android Pay‘ı bir çevrimiçi ödeme seçeneği olarak sunmayı amaçladı. Android Pay olarak adlandırması bu bağlamda kullanma amacı ile eşleşmedi. Google Pay markası birkaç hafta önce web’de de başladı.

Şimdi Google, Android Pay markasını tamamen ortadan kaldırmak için güncellenmiş bir uygulamayı kullanıma sundu.

Google Pay

Android telefonunuzda yeni Google Pay uygulaması bulduğunuzda, adına ek olarak çok fazla değişiklik fark edeceksiniz. Arayüz artık iki sekme halinde ayrılıyor. Ana Sayfa sekmesinde, ana ödeme kartınızı yakınlardaki mağazalarda NFC ödemeleri ve son işlemlerle listeleyen kaydırılabilir bir liste üzerinde bulabilirsiniz.

Ayrıca, uyumlu güvenilir kartları açar ve konum bilgilerine dayanan teklifler verir (bu erişime izin verirseniz. Kartlar sekmesinde, tüm kredi kartlarını ile bankamatik kartlarınızı ve güvenilir kartları görebilirsiniz.

Bu arada, Google Wallet uygulaması da biraz dikkat çekiyor. Google Wallet markası, Android Pay‘dan sonra duraklamıştı. Yalnızca kişilere para göndermek için kullanılıyordu. Wallet uygulaması Google Pay Send haline geliyor ve işlevselliği büyük oranda şimdiye kadar uygulanan ile aynı.

Google Pay‘ı desteklemekle ilgilenen geliştiriciler ve web siteleri, basit bir API ile ekleyebilir. Google kurulum işleminin kolay olduğunu söylüyor çünkü ödemeleri kendisi yapmıyor. Google sadece perakendeciye bir sanal kart numarası iletiyor ve masraflar beyannamenizde normalde görünüyor.

Google Pay ile Airbnb, Lyft ve diğerlerini kullanabilirsiniz. Google Pay‘ın mobil ödemeleri, ödeme terminalinde NFC‘yi destekleyen herhangi bir mağazada da  çalışıyor.

Kaynak:
extremetech
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close