Tıp

Kalp Hücrelerinin Gelişimi Renk Kodlu Etiketler İle Keşfediliyor

UCLA araştırmacıları, kalp kasında bulunan ve kan dolaşımını sağlayan  kardiyomiyosit hücrelerinin fare embriyolarında nasıl üretildiğini izlemek için floresan renkli proteinler kullandı. Bulgular sonunda insan yetişkinlerinde kalp dokusunu yenileme yöntemlerine yol açabileceği belirlendi.

Araştırma Nature Communications Dergisi’nde yayınlandı.

UCLA’nın kardiyoloji bölümü tıp profesörü Eli ve Edythe Geniş Rejeneratif Tıp Merkezi üyesi Dr. Reza Ardehali, “Nihai hedefimiz kalp krizi gibi bir yaralanmadan sonra kardiyomiyositleri yeniden canlandırmaktı. Fakat ilk önce embriyonik kalp ile araştırmaya ve  öğrenmeye çalışıyoruz.” Dedi.

Kardiyomiyositler kalbin büyük bir bölümünü  oluşturur. Kalp krizi sırasında kalp dokusunun parçaları oksijen ve besin maddeleri ile kesilir. Kalbin bu bölgelerindeki hücreler ölür ve yavaş yavaş yara dokusu ile yer değiştirerek kalp işlevini azaltır.

Kardiyomiyositlerin embriyonik gelişme sırasında oluştuğu bilinmesine rağmen, bilim adamları şimdiye kadar mevcut kardiyomiyositlerin sadece bölünmesi durumunda yeni kardiyomiyotikler oluşup oluşmadığına veya kardiyom öncü hücrelerin (bir kök hücre türü) yeni kardiyomiyosit oluşturup oluşturmadığından emin değillerdi.

Ardehali ve meslektaşları, UCLA lisansüstü öğrencisi ve çalışmanın ilk yazarı olan Ngoc Nguyen de dahil olmak üzere kardiyomiyositlerin kaynağını belirlemek için dört farklı floresan-renkli protein kullandı. Hücreler bölündüğünde, ortaya çıkan “bağhücreleri ana hücre ile aynı rengi korudu.

Kardiyomiyositler

Nguyen, “Sistem, zamanla hücre popülasyonlarının yeni hücrelere neden olduğunu görmemizi sağlıyor. Bir veya iki farklı renk kullanan daha önceki etiketleme yöntemleriyle karşılaştırıldığında, bu yöntem farklı hücrelerin rolünü daha açık bir şekilde ayırt etmemizi sağlıyor” dedi.

Ekip, hücreleri floresan proteinleri için genler içeren mühendislik alanına girerek fare embriyolarında farklı başlangıç hücre türleri (kardiyomiyositleri ve kalp öncül hücreleri de dahil) etiketledi. Embriyonik gelişim sırasında farklı zamanlarda floresan etiketlerini açtılar. Embriyolar büyüdükçe renklerin gelişmekte olan kalp boyunca dağılışını izlediler.

Bilim adamları utero gelişmesinin başlangıcında yeni kardiyomiyositlerin çoğunun mevcut kardiyomiyositlerden çok kardiyak progenitör hücrelerden geldiğini buldular. Bununla birlikte, bir fare fetusu geliştikçe, kardiyak progenitör hücreler yeni kardiyomiyosit üretmek için birkaç gün veya bir haftalık süre zarfında yeteneklerini kaybettiler.

Ardehali, daha önce, araştırmacılar, bu progenitör hücrelere, gelişimde belirlenen bir noktaya kadar sahip olduğunuzu varsayıyorlar ve daha sonra olgun kardiyomiyositlere dönüşüyorlar. Bu sürecin aniden gerçekleşmediğini, ancak kademeli bir geçiş olduğunu gösterdik.” Dedi.

Araştırmacılar aynı zamanda, kalp yaralanmasından sonra yeni kalp hücrelerinin ortaya çıkıp çıkmadığını incelemek için floresan proteinlerini kullandılar. Bunu yapmak için, kalp atardamarlarından birini cerrahi olarak kapatarak farelerde kalp krizi simüle ettiler.

Yenidoğan farelerinde kalp, atardamar kapatıldıktan sonra, progenitör hücreleri olgunlaşmış olsa da kardiyomiyositleri yeniden üretmek için sınırlı bir yeteneğe sahip olduğunu keşfettiler. Fakat yetişkin farelerde kalp krizi simüle edildiğinde, hayvanlar bu yenilenme yeteneğinden yoksundu ve iyileşemedi.

Nguyen, “Bu kardiyomiyositlerin nasıl çoğaldığını belirleyebilirsek, insanlardaki kalp hastalığının tedavisinde rejeneratif potansiyeli kullanmayı umuyoruz” dedi.

Araştırmacılar, yetişkin farelerinkinden farklı olan yeni doğan farelerin kardiyomiyositlerinde bir avuç gen keşfetti. Hücrelere yeniden üretim yeteneğini kazandırmaktan sorumlu olan genlerden birinin bu işlevi gerçekleştirip, gerçekleştirmediğini  araştırmayı planlıyorlar.

Kaynak:
medicalexpress
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close