Kültür-Sanat

Işığı Emen, Dünyanın En Karanlık Binası

Kış Olimpiyatları için tasarlanmış çığır açan bina; o kadar karanlık ki sanki uzayın dilimine benziyor. PyeongChang’daki Hyundai Pavilion, yüksek teknolojili boya sayesinde şimdiye kadarki en karanlık bina…

Yarış mekanları arasında açısal kara bir delik gibi gözüken bu yapı, paralel evrenin bir portalına benziyor, kaybolmamış kayak fanlarını girdabına çekmeyi bekliyor.

Dünyanın en büyük “nano-yapısı” olarak nitelendirilen binaya, yüzeyine çarpan ışığın % 99’unu absorbe eden ve bir boşluk yanılsaması yaratan süper-siyah bir malzeme olan Vantablack Vbx2* kaplaması püskürtüldü.

* Vantablack; Yoğunlaştırılmış Güneş Enerjisi teknolojisinde kullanılan malzelemelerin ısı emme miktarını artırmada, ayrıca termal kamuflaj gibi askeri uygulamalarda da kullanılabilir.

Malzemeyi geliştiren Surrey Nanosystems‘ın teknik sorumlusu Ben Jensen: “Nano ölçekli bir mercan kayalığına benziyor… Fotonlar içeri giriyor ve absorbe edilinceye kadar bünyelerinde sıçrıyorlar. Resif’deki optik boşluklar bir insan saçı genişliğinin yaklaşık 1.000’i kadar…”

Dikey hizalı karbon nanotüp dizilerinden yapılmış, Vanta adı verilen madde; aslında uzay ve savunma amaçlı icat edildi. Teleskoplarda atmosferik bozulmayı azaltmak ve parlatılmış merceklerden gelen başıboş ışık kırılmasını kesmek amaçlı kullanılır.

Mimar Asif Khan tarafından tasarlanan bina; dünyevi bir kara deliğe benziyor. Duvarlar üç boyutlu görünmüyor ve binadaki minik ışıklar, uzayda dolaşan yıldızları andırıyor.

Binanın içerisiyse, dışıyla zıtlık oluşturması amaçlanarak parlak bir beyaza boyandı. Turistlerin gezmesi amacıyla yapılan binanın içinde büyük bir su tesisi var ve ziyaretçilerin isteğine göre suyun akış yönü değiştirilebiliyor.

Uzayın derinliklerini inceleyen teleskoplardaki bozulmayı azaltmak ve parlatılmış merceklerde oluşan gereksiz ışık kırılmasını önlemek için geliştirilen Vantablack boyası, gelecekteki nesillere miras kalacak bir yapının da ortaya çıkmasını sağlamış oldu.

 

Kaynak:
rtasif-khan
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close