Tıp

Felçli Hastalar Yapışkanlı Esnek Elektronikler ile İyileşiyor

Art arda esneme ve bükülme durumunda bile çalışmaya devam eden elektronik cihazlar, son birkaç yıl içinde, giyilebilir tıbbi cihazlarda kullanılabilme noktasına kadar geldi.

Northwestern Üniversitesi’nde, esnek elektronik alanındaki pek çok başarıdan sorumlu olan bilim adamı John Rogers, boğazın üstünde cilde doğrudan yapışan ses telleri tarafından üretilen titreşimleri ölçen yeni sensörler geliştirdi.

Buluş, hastaların nasıl yutkunduklarını değerlendirerek, çıplak kulakla anlaşılamayacak olağandışı konuşma özelliklerini tanımlamaya yardımcı olabilecek.

Yeni sensörler, Rogers ve ekibinin yarattığı daha önce geliştirilmiş gövde sensörleri ile çalışıyor. Bunlar, kalp ritmini ve kas hareketlerini ölçerek uyku analizine yardımcı oluyorlar.

Boğaz Sensörleri

Sensörlerden oluşan cihaz, felçten sonra hastaların ilerleme durumlarını, özellikle afazi, konuşma bozukluğu çeken kişilerin takibi için Shirley Ryan AbilityLab’a (eski Chicago Rehabilitasyon Enstitüsü (RIC)) getirildi.

Ayakta duran mikrofonlar ve özel yazılımlar konuşmayı değerlendirmek için kullanılmaktadır. Geleneksel bir mikrofon, birinde esnek bir çubuk olan nüansın çoğunu yakalamaktadır. Yeni boğaz sensörleri, göğüs ve bacağa giyilen sensör cihazları ile birlikte, felçli hastaların ilgili sağlık parametrelerinin detaylı bir resmini oluşturabiliyorlar.

Kaynak:
medgadget
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (3 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close