Bilim

Su Geçirmez Betonlarda; Karbon Fiber Geridönüşümü

Karbon fiber ürünlerin üretimi sürekli olarak artsa da, malzemenin geri dönüştürülmesi hala zordur. Washington Devlet Üniversitesi‘nde yapılan araştırmalar sayesinde yakında karbon fiber atığını öğütüp, yeni ve geliştirilmiş su geçirmez betonda kullanmak mümkün olabilir.

Dayanıklı su geçirmez beton, yağmursuyunu alttan toprağa geçirerek, doğrudan akmasını sağlar. Sadece taşkınlığın önlenmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda su geçirmezdir ve görüntü kirliliğini de azaltır. Geleneksel geçirgen olmayan betonlarla sular yol boyunca uzanır, böylece kötü ve sağlıksız bir ortam oluşturur. Ne yazık ki, çok gözenekli olması nedeniyle, geçirgen beton normal muadili kadar dayanıklı değil. (Karbon fiberin içeri girdiği yerde…)

Karl Englund ve Somayeh Nassiri tarafından yönetilen Washington Devlet Araştırma Ekibi; Boeing tarafından sağlanan hurda karbon fiberin öğütülmesi için, ucuz bir mekanik öğütme tekniğini kullandı. Bu karbon fiber zeminde; ekibin hazırladığı mevcut geçirgen beton karışımına eklendiğinde, sonuçtaki malzemenin dayanıklılığı ve mukavemeti büyük ölçüde arttı.

Nassiri, “Bükülme kuvveti açısından, geleneksel beton kadar yüksek kaliteli sonuçlar elde ettik.”  Buna ek olarak, karbon fiber; sertleşmiş bileşim formunda kaldığından, işlemesi için herhangi bir ısı ya da zehirli kimyasala gerek yoktur.

Bilim adamları, teknolojinin laboratuvar numuneleri üzerindeki etkinliğini kanıtladı ve şimdi büyük çaplı testler yapmayı umuyorlar.

Kaynak:
New Atlas
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close