Tarım ve Gıda

Yeni Keşif; Şarap Üzümlerinin Nefes Darlığı Çektiğini Gösteriyor

Adelaide Üniversitesi araştırmacıları, üzümlerin nasıl “nefes aldığını” keşfetti ve oksijenin azlığının üzümde hücre ölümüne yol açtığını bildirdi.

Bu keşif, üzüm ve şarap kalitesi ve lezzet ve asma yönetimi üzerindeki potansiyel olarak önemli etkileri hakkında pek çok soruyu gündeme getiriyor ve iklimleri ısıtmak için yeni çeşitlerin seçilmesinde yeni yollar geliştirebilir.

Prof. Dr. Steve Tyerman: “2008’de üzümlerde hücre ölümü olgusunu keşfettik, olgunlaşmada sorunlar olduğu zaman, hücre ölümüne neden olan şeyleri belirlemeye çalıştık. Oksijene dair ipuçları olmasına rağmen; şimdiye kadar oksijenin tam olarak rolünü bilmiyorduk.”

Profesör Tyerman ve  Avustralya Araştırma Konseyi (ARC) Yenilikçi Şarap Üretimi Eğitim Merkezi’nde öğrenci Zeyu Xiao, olgunlaşma esnasında üzümlerin dahili oksijen sıkıntısı çektiğini tespit etti.

Journal of Experimental Botany’de yayınlanan çalışma; üzüm meyvelerinin olgunlaşma sırasında iç oksijen sıkıntısı çektiğini açıklıyor.  Üzümlerde ilk kez uygulanan Minyatür Oksijen Ölçüm Probu kullanılarak; Chardonnay, Shiraz ve Ruby Seedless (çekirdeksiz) üzümleri üzerinde oksijen profillerini karşılaştırdılar.

Oksijen eksiklik seviyesinin üzümlerdeki hücre ölümü ile yakından ilişkili olduğunu fark ettiler. Solunum ölçümleri, bunun olgunlaşma sırasında yüksek sıcaklıklarla daha da kötüleşeceğini gösteriyor ki; bu durumda küresel ısınmayla daha sık gerçekleşmesi bekleniyor.

X-ışını mikro bilgisayar tomografisi (BT) içindeki tek bir üzüm çiçeği hava kanallarını gösterir. /Adelaide Üniversitesi /phys

 

Xiao: “Oksijen kaynağı manipüle edilerek, üzüm yüzeyi üzerindeki küçük gözeneklerin oksijen tedariki için hayati önem taşıdıklarını ve engellendikleri takdirde Chardonnay üzümünde hücre ölümünde artışa neden olduğunu ve ayrıca meyveyi boğduğunu keşfettik. Micro X- ray bilgisayarlı tomografi (CT)’yi; hava kanallarının, üzüm içi ile üzüm tomurcuğu kökündeki küçük gözenekleri birbirine bağladığını göstermek için kullandık. Shiraz üzümünde ise, oksijen gözeneklerinin üzüm kökü üzerinde çok daha küçük bir alana sahiptir ve bu muhtemelen, sıcaklığa duyarlılığı ve meyve içerisindeki yüksek hücre ölüm oranını da açıklar.”
Adelaide Üniversitesi Yenilikçi Şarap Üretimi için ARC Eğitim Merkezi Öğretim Üyesi Profesör Vladimir Jiranek: “Üzümlerin nasıl nefes aldığı konusundaki bu buluş; bağcılık ve ıslah iklimi için çiçek kalitesi ve çeşit seçimi araştırmalarının temelini oluşturacaktır.”

 

 

Kaynak:
phys
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close