Robotik

Felaket Sırasında Altı Ayaklı Uzun Boylu Bir Robot Kurtarıcınız Olacak

Robot Kahramanınız

İtalyan Teknoloji Enstitüsü (IIT) WALK-MAN robotu ile, felaket durumlarında insanlara yardım etmek için önemli bir adım attı.

22 Şubat’ta IIT, insansı botun yükseltilmiş bir versiyonunu sergileyen bir video yayınladı. Klipteki WALK-MAN, bir deprem sonrasında endüstriyel bir tesis taklit edilerek tasarlanmış senaryoda hareket ediyor. Sanal odada, bir gaz kaçağı var ve ateş alıyor.

Video sırasında WALK-MAN, dört özel görev gerçekleştiriyor. Önce bir kapıyı açıyor ve odaya giriyor. Daha sonra, gaz sızıntısından sorumlu valfi buluyor ve kapatıyor. WALK-MAN sonra bir yangın söndürücüyü çalıştırmadan önce enkazı taşıyor (birkaç ahşap şeklinde).

WALK-MAN’in İlerlemesi

IIT‘nin 2015 yılında piyasaya sunduğu WALK-MAN‘ın ilk versiyonu ile karşılaştırıldığında, bu versiyon daha hafif, daha kompakt bir üst gövdeye sahip. 1.85 metre (altı fit) boyunda, 102 kilo ağırlığında ve her iki kolunda da 10 kilogram ağırlık taşıyabiliyor.

Bir IIT basın bültenine göre bu tasarım, botun dengesini sürdürmesini ve dar geçitlerde gezinmesini kolaylaştırıyor. Ayrıca WALK-MAN‘ın enerji verimliliğini de geliştiriyor. Yeni tasarlanan bot, 1 kWh’lik bir pil kullanarak iki saat çalışabiliyor.

Başka bir kapı açma robotu olan Boston Dynamics‘in SpotMini‘sinden farklı olarak WALK-MAN tamamen bireysel hareket etmiyor. WALK-MAN proje sorumlusu Nikos Tsagarakis, IEEE Spectrum‘a verdiği demeçte, “Robot ,bir  avatar gibi hareket ediyor. Sensörle donatılmış  takım elbiseyi giyen bir insan, eylemlerinin yüzde 80’ini kontrol ediyor.” Dedi.

Tsagarakis’e göre, IIT ekibi WALK-MAN’ın özerkliğini artırarak, eylemleri daha hızlı bir şekilde yürütebileceğini umuyor. Zaman, felaket durumlarında sınırlıdır. Bu yüzden, elde edilecek her gelişme, robotun gerçek bir felaket sırasında kullanıldığında büyük fayda sağlayabilir.

Şu anki haliyle bile, WALK-MAN, felaket ekiplerine değerli bir yardımcı olabilir. Çünkü insanlar kendi zekalarını bir felaket  senaryosu sırasında sınırlı kullanabilirken, robotların zekası bu  senaryodan etkilenmeden yapacağı göreve odaklanabilecektir.

Kaynak:
futurism
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 4,50 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close