Yazılım

Seri Katilleri Yakalayan Algoritma

1980 yılından bu yana 216.000 civarında insan öldürülmüş durumda. Kâr amacı gütmeyen bir grup buna bir son vermek istiyor.

The Murder Accountability Project (Cinayet Sorumluluk Projesi), sitelerine göre “ABD cinayetlerinde herhangi bir yerde mevcut en kapsamlı verileri” içeriyor. Bu, devlet, yerel ve FBI kaynaklarının geniş veri bankalarını kullanarak hem çözümlenmemiş hem de çözülmüş cinayetleri aydınlatan açık kaynaklı bir web sitesi.
Herkes, veritabanına coğrafi bölgede, olay yılında, kullanılan silahta ve kurbanın cinsiyetine, etnik grubuna, yaşına, vb. arama çubuğundan erişebilir.

Proje, Veri Gazetecisi ve Eski Beyaz Saray Muhabiri ve Emekli Araştırmacı Muhabir Thomas Hargrove tarafından hazırlandı. Proje; gazetecilik ruhuyla tutarlı olarak, web sitesi kamu şeffaflığı ve hesap verebilirliği adına yaratılmıştır. Açıkladığı gibi, “Amerikalıları Amerika Birleşik Devletleri’nde çözülmemiş cinayetleri doğru bir şekilde muhasebeleştirmenin önemi konusunda eğitmeyi” umuyor.

Bloomberg; Hargrove’un ham verileri, 2010 yılı civarında Gary, Indiana’da bir dizi cinayet örneği bulmak için kullandığını bildirdi. Analizinde 14 faili meçhul cinayet var. (20 ila 50 yaşları arasında boğulan tüm kadınlar) Hargrove bunu polise bildirdi, ancak dikkate alınmadı. Dört yıl sonra yetkililer, en az beş kadının öldürülmesinden şüphelendikleri Darren Deon Vann’ı tutukladılar. Hargrove; olay yeri olup olmadığı henüz belli olmasa da, kesinlikle bir şeylerin üstünde olduğunu gösteriyordu.

Hangrove Bloomberg’e verdiği bir demeçte; “Kendime; seri katilleri nasıl bulabileceğimizi bilgisayara öğretmek mümkün mü? diye sordum” diyor.

Pasif bir bilgi bankası olmak yerine; bir bilgisayar sistemi, verinin içindeki kalıpları bulmak için “eğitilebilir” olabilir. Ortak özellik arayan ve önceden ilişkilendirilmemiş cinayetler arasında bağlantı kurabilecek bir algoritma geliştirmeye çabaladılar. Örneğin, sistem; her bir cinayeti bir ay arayla bir saatlik sürüş mesafesinde boğulan genç-beyaz kadın kurbanlardan bir model görebiliyordu.

Hargrove’a göre, 1980’den beri, Amerika Birleşik Devletleri’nde en az 220.000 faili meçhul cinayet yaşandı. Bu cinayetlerden yaklaşık 2,000’i seri katilin işi. Bu davaların birçoğu sonuçta polis departmanları tarafından Adalet Departmanı’na bildirilmiyor; Hargrove ise, bu verileri kendi elde etti. Cinayet Sorumlulukları Projesi; Amerika’daki cinayetlerin en büyük arşivi ve FBI kayıtlarında görünenden 27.000 fazla vaka barındırıyor.

Hargrove, veritabanını “linkage blindness” adlı bir bilişim problemini çözen algoritmayla çözmek için, harekete geçirdi. Hargrove; ABD adalet sisteminde, “bir cinayetin ortak suçluyla ilişkilendirilmesinin tek yolunun, iki araştırmacının, sebilin yanına gidip, davalarından bahsetmek ve ortak noktaları keşfetmek” olduğunu söylüyor.

Hargrove’un Algoritması, cinayetin yöntemi, yeri ve zamanı ile kurbanın cinsiyeti ile ilgili faili meçhul cinayetleri tanımlayabiliyor.

İşte bu bağlamda, Hargrove; çözülmüş bir davayla ilgili algoritmasını test etmeye karar verdi. 1980’li ve 1990’lı yıllarda Washington’da en az 71 kadını öldüren Gary Ridgway adlı Green River Killer‘ı (Green River Seri Katili) tanımlayıp, bulup bulamayacağını sistemle denedi. Gerekli bilgileri vererek ve algoritmayı ince ayarlayarak, bilgisayar sistemi Green River Katili’nin kurbanlarını başarıyla eşleştirerek, onu tespit etmeyi başardı.
 

 

 

Algoritma üzerinde daha fazla çalışılması gerekiyor. Bu algoritma; birçoğu farklı insanlara atfedilen, Phoenix ve Los Angeles’ta faili meçhul cinayetlerin 100’ü aşkın üzerine eşleşmiş durumda.

Bununla birlikte, ilerde daha geniş çapta, bu bilgisayar sihirbazlığı ve verilerin seri katilleri avlamak için kullanılabileceği hususu; kanıt olarak hizmet edecektir. İnternette sunulan bilgilerin zenginlikleri, sosyal medya ağları ve reklam verenler tarafından davranışı önceden tahmin etmek için düzenli olarak kullanılır. Ancak kim bilebilir ki, belki de hayat kurtarabilir.

Kaynak:
murderdataiflsciencetheatlantic
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (1 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close