Otomotiv

Elon Musk Hyperloop’u Yayalar için İlk Toplu Transite Dönüştürüyor

Boring Şirketi’nden CEO Elon Musk, şirketin yeni odak noktasının dünyada bireysel araç kullanımını toplu taşımaya göre öncelikli hale getireceğini dünyaya duyurdu.

Musk‘a göre, Boring Şirketi‘nin tünelleriyayaları ve bisikletlileri arabalara göre öncelikli hale getirecek. Şirket, Tünellerin arabaları desteklemeyeceğini söylemedi. Ancak Boring Şirketi‘nin toplu taşımacılık üzerine odaklandığı durumlarda çevredeki topluluklar için yarar sağlayacağına inanıyor.

En önemlisi, Musk bu vizyonun neye benzediğini gösteren bir videoyu da Twitter’da paylaştı.

Videoda, bir tür konsept podu, yer seviyesindeki insanlarla dolduruluyor. Podun varış yeri, LAX Terminal 2, ön ve yan taraflarında hiper-fütüristik otobüs işaretine sahip.

Ardından pod, geçen sene Musk‘ın ürettiği araba asansörü olan bir parçaya ulaşana kadar ortaya çıkardığı üründen yararlanarak, aşağıdaki tünele iner. Sonra, videonun 200 km / saat (124 mil / saat) olduğunu bildiren bir tünelden geçerken, diğer kapsüller çevredeki pistlerde görünür.

Elektrikli Yeraltı Otobüsü

Musk, bir Twitter kullanıcısının sorusuna yanıt olarak pod benzeri aracı açıkladı: “Sanırım tünel ve asansör arasında otomatik olarak geçiş yapan 150 km / saat hıza sahip, yeraltı, otonom, elektrikli otobüs olduğunu söyleyebilirim.” Dedi.

Ayrıca planı, “kent döngü sistemi” olarak tanımladı. Tek bir şehrin yüzlerce küçük istasyona ev sahipliği yapabileceğini belirtti. Musk‘ın tweet‘lerine göre, bu daha küçük istasyonlar kentsel manzaraya daha geniş metro veya tren istasyonlarından daha kolay adapte edilebilir.

Boring Şirketi’nin önceki planları, daha büyük, tren benzeri hiperloop sistemleri etrafında görünüyordu. Ancak, bu yeni pivot önceki planlardan tamamen farklı.

Boring Şirketi sözcüsü geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamada, “Boring Şirketi’nde, yeni yüksek hızlı nakliye sistemlerine ev sahipliği yapacak düşük maliyetli, hızlı bir tünel inşa etmeyi planlıyoruz” dedi.

Araç ve istasyon tasarımı toplu geçişe daha fazla odaklanmak için değişiyor olsa da, Boring Şirketi’nin birincil hedefi aynı. Halka daha iyi hizmet vermek için tasarım öğelerini yeniden tasarlıyorlar.

 

Kaynak:
futurism
Etiketler
1 Oy2 Oy3 Oy4 Oy5 Oy (2 oy verildi, Ortalama: 5 üzerinden 5,00 oy )
Loading...

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close